Piknik historyczny – 910. rocznica obrony Głogowa

W tym roku rocznicowe obchody związane z obroną Głogowa w 1109 roku organizowane są w niedzielę, 25 sierpnia, na placu przy Marinie. Zaplanowano wiele atrakcji.

Będzie m.in. strzelnica, gdzie uczestnicy pikniku historycznego będą mogli strzelać z łuku, kuszy czy rzucać oszczepem, oczywiście pod nadzorem instruktorów. W namiocie dowódcy garnizonu znajdzie się rycerskie wyposażenie, a w zbrojowni można będzie przymierzyć stroje, broń i zbroje, a także zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia.

– Obsługujący stanowisko historyk w stroju z epoki opowie o historii uzbrojenia średniowiecznego – dodaje Daria Jęczmionka z biura rzecznika prezydenta Głogowa.

Będzie też szkoła giermków i stanowiska: rekreacyjne, gdzie najmłodsi poćwiczą walkę kopią, uderzając z rozpędem w maszynę ćwiczebną oraz zabaw plastycznych dla dzieci i młodzieży (nauka kaligrafii, wykonanie witraży, zdobienie historyczną metodą kartki papieru). Na rzemieślniczej uliczce znajdą się stanowiska rzemiosł dawnych. Zaplanowano tam zajęcia edukacyjne u mincerza (monety historyczne), garncarza, tkaczki, kowala i plecionkarza.

– Będzie również stanowisko średniowiecznego oprawcy, z dybami, pręgierzem, łożem tortur i pniem katowskim – dodaje Daria Jęczmionka. – Kat w stroju historycznym będzie zabawiał publiczność anegdotami i udostępniał aparaturę do pamiątkowych zdjęć.

W średniowiecznej karczmie obozowej można będzie się posilić (chleb ze smalcem, pieczyste z grilla, podpłomyki z pieca opalanego drewnem, kwas chlebowy i in.). Atrakcji będzie znacznie więcej. Piknik historyczny rozpocznie się o godz. 12 na placu przy Marinie.

Fot. UR (obrona Głogowa – rekonstrukcja z 2017 r.)

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..