Ostatni dzień na złożenie wniosku o rekompensatę za suszę

Jeszcze tylko dzisiaj rolnicy z terenu Gminy Głogów mogą składać wnioski o powołanie specjalnej komisji i oszacowanie strat powstałych w uprawach rolnych w wyniku suszy.

Z powodu braku opadów i wysokich temperatur ucierpiały głównie uprawy zbóż jarych i ozimych, kukurydzy, tytoniu, warzyw gruntowych, rzepaku, truskawek, drzew i krzewów owocowych oraz roślin strączkowych. Poszkodowani rolnicy i plantatorzy, którzy mają swoje uprawy na terenie Gminy Głogów mogą ubiegać się o powołanie specjalnej komisji, która obejrzy uprawę i oszacuje straty. Wnioski przyjmowane są w urzędzie gminy.

Na jaką pomoc mogą liczyć rolnicy, w których gospodarstwach zostaną stwierdzone straty? Mogą skorzystać między innymi z dopłat klęskowych, kredytów preferencyjnych na wznowienie produkcji rolniczej, odroczenia terminu płatności składek przez KRUS lub ich rozłożenia na raty czy przyznania ulgi w podatku rolnym przez gminę.

Według danych Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach utrzymująca się w Polsce susza wciąż zwiększa swój zasięg. Obejmuje już ponad 670 gmin w 14 województwach : dolnośląskim, lubuskim, wielkopolskim, łódzkim, opolskim, podlaskim, mazowieckim, zachodniopomorskim, lubelskim, pomorskim, kujawsko-pomorskim, śląskim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim.

 

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..