Opublikowany: czw, Lis 15th, 2018

Niższy zysk grupy KGHM

O prawie 700 mln w porównaniu do ubiegłego roku zmniejszył się zysk wypracowany przez grupę KGHM w ciągu trzech minionych kwartałów. Wynik netto za ten okres wyniósł 976 mln zł.

Powodem pogorszenia wyników finansowych są m.in. wyższe o ponad miliard złotych koszty operacyjne i poziom podatku od wydobycia niektórych kopalin. Częściowo zneutralizowały to wyższe o 300 mln zł przychody grupy i lepsze wyniki Sierra Gorda. Niekorzystna w tym okresie dla KGHM relacja kursu złotówki do dolara sprawiła, że wyniku nie poprawiły nawet dobre ceny miedzi i molibdenu – w ciągu roku wzrosły one o odpowiednio 20 i 50 proc.

Koszty prowadzonych inwestycji, podatek „miedziowy”, różnice kursowe i konieczność finansowania zapasów to najważniejsze czynniki, które wpłynęły na wzrost zadłużenia miedziowego holdingu. Po dziewięciu miesiącach 2018 r. wynosi ono 7,439 mld zł i jest wyższe od stanu na koniec roku 2017 o 862 mln zł.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej Radosław Stach, wiceprezes KGHM ds. produkcji zapewnił, że kluczowe inwestycje w Polsce są prowadzone zgodnie z harmonogramem. Dotyczy to m.in. pieca do prażenia koncentratu, który jest przygotowywany do uruchomienia i pieca wychylno-topielno-rafinacyjnego w Hucie Miedzi Legnica. W przypadku jednej z największych inwestycji spółki – rozbudowy zbiornika Żelazny Most – wykonane zostały już wszystkie prace ziemne pod budowę Stacji Segregacji i Zagęszczania Odpadów. Trwa również budowa zapór Kwatery Południowej. Stach dodał, że zgodnie z harmonogramem przebiega też proces usuwania „wąskich gardeł” w działalności kopalni Sierra Gorda, której wyniki produkcyjne odpowiadają przyjętym założeniom budżetowym.

Władze KGHM zapowiadają, że do końca tego roku przedstawione zostaną wnioski z trwającego przeglądu firmowej strategii. Analiza ta obejmie także zagraniczne projekty rozwojowe Victoria i Ajax. W tym drugim na przeszkodzie lubińskiej spółce stanęły kanadyjskie władze, które uwzględniły protesty mieszkańców prowincji Kolumbia Brytyjska i odmówiły zgody na budowę odkrywkowej kopalni w miejscowości Kamloops.


Wybrane wyniki grupy KGHM za trzy kwartały 2018 r.:

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..