Kanadyjczycy nie chcą KGHM

Kanadyjski rząd nie zgadza się na realizację projektu Ajax – jednego z trzech wielkich inwestycyjnych planów grupy KGHM. Powodem tej decyzji jest niekorzystny, w ocenie władz Kanady, wpływ przyszłej kopalni na środowisko.

Ajax to planowana kopalnia odkrywkowa złota i miedzi, położona w kanadyjskiej Kolumbii Brytyjskiej, w pobliżu miejscowości Kamloops. Zgodnie ze studium wykonalności, wydobycie miało być tu prowadzone przez 19 lat, przynosząc rocznie 53 tys. ton koncentratu miedzi i 114 tys. uncji koncentratu złota.

KGHM planował uzyskanie wszystkich pozwoleń niezbędnych do uruchomienia zakładu jeszcze na przełomie lat 2016/2017. Niestety, na przeszkodzie stanęły opinie urzędników, uwzględniające m.in. protesty rdzennych mieszkańców regionu, w którym miała powstać kopalnia. Pod koniec ubiegłego roku przedstawiciele władz Kolumbii Brytyjskiej odmówili przyznania projektowi Certyfikatu Oceny Środowiskowej. 27 czerwca analogiczną decyzję podjął rząd Kanady.

Biuro prasowe Polskiej Miedzi poinformowało, że prowadząca projekt spółka KGHM Ajax rozważy podjęcie dalszych kroków po zapoznaniu się z argumentacją decyzji federalnej i w połączeniu z uprzednio wydaną decyzją prowincjonalną.

Miedziowy holding podkreśla też, że negatywna decyzja władz kanadyjskich nie wpłynie na tzw. odzyskiwalną wartość projektu. Podczas przeprowadzanych na koniec zeszłego roku testów na utratę wartości aktywów grupy KGHM przyjęto bowiem, że projekt wart jest maksymalnie tyle, ile warte są nieruchomości posiadane przez KGHM Ajax.

Polska Miedź posiada 80 proc. udziałów w spółce zarządzającej tym projektem. Pozostała część należy do kanadyjskiej firmy Abacus Mining and Exploration Corporation.

Dodaj komentarz