Opublikowany: sob, Mar 16th, 2019

KGHM z dużym zyskiem

Fot . Bartek Sadowski dla KGHM

Polska Miedź wypracowała w zeszłym roku ponad 2 mld zł zysku netto. Wynik finansowy całej grupy kapitałowej KGHM był jednak o prawie 400 mln zł niższy.

W zeszłym roku grupie KGHM udało się utrzymać przychody na poziomie porównywalnym do zeszłorocznego – 20,5 mld zł. Spółka musiała jednak zapanować nad skutkami przestoju produkcyjnego w Hucie Miedzi Głogów – spadkiem produkcji miedzi i wzrostem zapasów jej koncentratu miedzi. Ponad jedną trzecią koncentratu udało się sprzedać, co poprawiło przychody o prawie pół miliarda złotych i zmniejszyło koszty magazynowania surowca. Mniejsza była też produkcja innych metali, w tym srebra i molibdenu.

– To był rok pełen wyzwań, z którymi moim zdaniem poradziliśmy sobie całkiem dobrze – skomentował wyniki grupy prezes KGHM Marcin Chludziński. – Musimy być bardziej elastyczni oraz efektywni – kosztowo i produkcyjnie. Przeprowadzony przez nas przegląd strategiczny i aktualizacja strategii jest odpowiedzią na mniejszą stabilność koniunktury na rynkach międzynarodowych, na co nie mamy bezpośredniego wpływu.

Zarząd KGHM podczas prezentacji wyników za 2018 r.

Ewentualne skutki wojen handlowych między Stanami Zjednoczonymi a Chinami dla KGHM stanowią jedno z najpoważniejszych zagrożeń biznesowych. Chiński rynek, który przyjmuje połowę światowej produkcji miedzi, jest dla lubińskiej spółki wyjątkowo ważny i osłabienie popytu na ten surowiec lub zachwianie jego cen od razu znajdzie odzwierciedlenie w wynikach finansowych Polskiej Miedzi.

Niższa produkcja oraz okresowe gorsze notowania miedzi w drugim półroczu 2018 r. spowodowały obniżenie podatku „miedziowego”. W tym roku KGHM zapłacił z tego tytułu 1,671 mld zł, o 94 mln mniej niż rok temu. W tym roku fiskus chce otrzymać od miedziowej spółki 1,4 mld zł.

Na niekorzyść KGHM zadziałały ubiegłoroczne różnice kursowe – relacja dolara do złotówki była jedną z przyczyn wzrostu zadłużenia grupy z 6,6 do 7 mld zł, nie pozwoliła też skorzystać m.in. z ogólnego rocznego wzrostu cen miedzi, molibdenu i niklu. Mimo to Polska Miedź zakończyła rok zyskiem netto w wysokości 2,025 mld zł – aż o połowę wyższym w porównaniu do roku 2017, który zamknął się wynikiem 1,323 mld. To jednak spółka zawdzięcza m.in. zabiegom księgowym – tegoroczne testy na utratę wartości aktywów pozwoliły dokonać tzw. odwróconych odpisów aktualizacyjnych w wysokości 685 mln zł, a prawie 900 mln na plusie to rezultat zmiany stosowanych w KGHM zasad rachunkowości.

Pozostaje jeszcze pytanie, czy wysoki zysk KGHM przełoży się w tym roku na dywidendę dla akcjonariuszy. Zarząd spółki nie przygotował jeszcze rekomendacji dotyczącej wypłaty właścicielskiego bonusu.

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..