Gaworzyce nadal walczą ze smogiem

„Smog w Gminie Gaworzyce” – to temat konkursu plastycznego ogłoszonego dla mieszkańców przez urząd gminy. Jest to jednocześnie akcja społeczna dotycząca zwalczania tego zjawiska.

– Swoją pracą możecie wyrazić sprzeciw smogowi – zachęcają organizatorzy konkursu. – Zdrowie jest największą wartością i najsilniejszym argumentem, którym chcemy zachęcić mieszkańców do udziału w akcji.

Prace należy dostarczyć do urzędu gminy, do 9 lutego. Zostaną opublikowane, aby zrobić wrażenie na tych, którzy wciąż palą w piecach to, co zatruwa środowisko.

– Największą nagrodą w konkursie niech będzie lepsze powietrze, ale na laureatów czekają również atrakcyjne nagrody – dodają urzędnicy. – Mamy nadzieję, że konkurs będzie okazją do tego, by temat smogu częściej pojawiał się w rozmowach w naszych domach czy wśród sąsiadów sprawiając, że rozwinie się świadomość zagrożeń, które powoduje. Okres zimowy jest najgorszy. Ciemne chmury między budynkami to, niestety, często spotykany krajobraz.

W konkursie mogą wziąć udział wszyscy mieszkańcy gminy Gaworzyce. Prace plastyczne powinny być wykonane w dowolnej technice, w formacie A3. Oceniane będą w kilku kategoriach wiekowych: przedszkolaki i dzieci z pierwszej klasy szkoły podstawowej, uczniowie klas II i III SP, potem klas IV-VI SP, klas VII i gimnazjum oraz w kategorii otwartej – uczniowie szkoły średniej i dorośli. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone pod koniec lutego.

O smogowym problemie w Gaworzycach pisaliśmy już w zeszłym roku. Wtedy władze gminy zaapelowały do mieszkańców, by zwracali uwagę na to, czym palą w piecach. “W ostatnim czasie zaobserwowaliśmy utrzymujący się smog na terenie Gminy Gaworzyce i miejscowościach przyległych. Jego przyczyną jest mróz i bezwietrzna pogoda. Z powodu zimnego gruntu występuje inwersja termiczna, która sprawia, że dymy z kominów unoszą się na niskiej wysokości. Efekt jest taki, jakby ktoś nakrył miejscowość szklaną powłoką”.

Jak widać, problem nadal jest aktualny.

Fot. UR Archiwum 

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..