Opublikowany: sob, Gru 23rd, 2017

Feliz Natal! – świąteczna opowieść rodem z Brazylii

Anderson Mollino da Silva z rodziną

Święta Bożego Narodzenia są tuż przed nami. To czas miłości, radości, przebaczania, ale także refleksji i spotkań rodzinnych. Jak spędza się go w dalekiej Brazylii, opowiada pochodzący z tego kraju Anderson Mollino da Silva, rozgrywający MKS Zagłębie Lubin.

Brazylia jest krajem głównie katolickim i ewangelickim. Ponieważ w większości jesteśmy chrześcijanami, świętujemy narodziny Jezusa.

24 grudnia siadamy do świątecznej kolacji, na której nie może zabraknąć indyka, nazywanego „chester”, francuskiego tostu, polędwicy i dorsza – to portugalska tradycja. Kolejnym brazylijskim zwyczajem jest rodzinne spotkanie następnego dnia na wielkim lunchu. Serwowane są potrawy z Wigilii oraz inne, przygotowane specjalnie na tę okazję. Zbierają się w tym czasie całe rodziny, a dzieci pokazują wszystkie zabawki, które dostały pod choinkę.

Anderson Mollino da Silva 

W nocy z 24 na 25 grudnia dzieci czekają na świętego Mikołaja, który w ich wyobraźni przybywa na saniach z dziewięcioma reniferami i dużą czerwoną torbą z wieloma prezentami. Dla nich jest on odpowiedzialny za rozdawanie świątecznych prezentów wszystkim dzieciom świata, szczególnie tym, które były grzeczne przez cały rok. Wiele dzieci pisze listy do świętego Mikołaja. Tradycją stała się usługa dostarczania poczty w Brazylii, czyli zabieranie listów od dzieci i dostarczanie prezentu dziecku, które napisało list.

W okresie świąt Bożego Narodzenia wiele firm organizuje spotkania wigilijne w restauracji, barze, domu imprez, gdzie można wymienić prezent lub bawić się. Dla handlu jest to sezon, który przynosi największe zyski, kiedy Brazylijczycy najbardziej się zadłużają. W wielu przypadkach pojawia się przesada w zakupach. Centra handlowe są zawsze pełne, a niektóre ulice są zamknięte dla ruchu samochodów, aby ułatwić zakupy. Handel zawsze prowadzi kampanie z loteriami samochodowymi, motocyklami, koszami z żywnością i pieniędzmi. Praktykowane jest również nagradzanie najlepiej urządzonego sklepu i najbardziej najładniej udekorowanej kamienicy na Boże Narodzenie. Innym powszechnym zwyczajem jest stawianie i dekorowanie choinek, szopek oraz modeli w kościołach, parkach i domach.

Fot. Agência Brasil Fotografias (via Flickr.com)

W Brazylii Święta Bożego Narodzenia to również czas odwiedzin domów opieki dla starszych, żłobków, sierocińców i schronisk – aby przynieść jedzenie, zabawki lub po prostu przytulić tych, którzy nie mają krewnych w pobliżu. Na Boże Narodzenie ludzie stają się bardziej wrażliwi na pracę wolontariuszy.

Korzystając z okazji chciałbym życzyć wszystkim zdrowych, pogodnych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia oraz wszystkiego dobrego w nowym, 2018 roku! Feliz Natal!

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..