Opublikowany: nie, Mar 11th, 2018

Drzewami chcą przyciągnąć turystów (WIDEO)

Turystyczną atrakcją Bolkowa jest już nie tylko zabytkowy zamek. Od kilku miesięcy funkcjonuje tam edukacyjna ścieżka dendrologiczna prezentująca unikatowe drzewa i krzewy na terenie miasta. Pomysł i wykonanie jest inicjatywą Towarzystwa Miłośników Bolkowa, ideę wsparła gmina oraz Zespół Szkół i Placówek. Przedsięwzięcie dofinansowano w ramach programu „Działaj Lokalnie”.

Wzdłuż oznakowanej ścieżki stoją duże tablice edukacyjne i mniejsze, opisujące gatunki roślin. Miasto wydało też folder promujący ścieżkę i zorganizowało konferencję naukową podsumowującą projekt. Zaproszeni na nią goście mogli przespacerować się przyrodniczą trasą.

W przygotowywanie ścieżki włączyła się bolkowska młodzież. – Naszą ideą było sprowadzenie turystów z zamku do miasta, bo z reguły pobyt gości ograniczał się do zwiedzania zamku. Ścieżka prowadzi do rynku,po drodze można odpocząć, poczytać informacje i odkrywać ciekawe gatunki drzew – mówi przewodniczący Towarzystwa Miłośników Bolkowa Marek Janas.

W sąsiedztwie zamku rosną m.in. tulipanowce, kasztanowce czerwone, sosny żółte i daglezje. Nadzór merytoryczny nad ich opisywaniem sprawowali specjaliści z zakresu dendrologii z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Realizacja projektu kosztowała ponad 7 tys. zł, z czego 4 tys. dofinansowano z programu „Działaj Lokalnie”.

Władze Bolkowa liczą, że ścieżka dendrologiczna pomoże im w przyciągnięciu do miasta turystów. Dodatkowo gmina pozyskała też pokaźne środki unijne na rewitalizację rynku. W miejscu dawnego kościoła ewangelickiego powstanie sala koncertowa, biblioteka, galeria i centrum informacji turystycznej. – Lada dzień ogłosimy przetarg na wykonanie tych prac – zapowiada burmistrz Jarosław Wroński.

Materiał filmowy:

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..