Dom Krótkiego Pobytu w Przemkowie ma już rok

Były życzenia, tort i wspólna zabawa. Dom Krótkiego Pobytu dla seniorów w Przemkowie świętował pierwszy rok działalności. W uroczystości udział wzięli samorządowcy, wspierający pracę placówki, instruktorzy i terapeuci oraz podopieczni ośrodka. 

Dom Krótkiego Pobytu powstał w zeszłym roku z ramienia Fundacji EUDAJMONIA. Wsparcie znajdują w nim osoby starsze, niesamodzielne i z niepełnosprawnościami. Na co dzień w placówce przebywa pięć osób. Podczas trzytygodniowego turnusu podopieczni mogą korzystać m.in. z rehabilitacji, warsztatów psychologicznych, seksuologicznych oraz terapii ruchem.

– To przedsięwzięcie jest ogromnym sukcesem, które cieszy się dużym zainteresowaniem – mówiła Małgorzata Karlak-Kąca, kierownik Domu Krótkiego Pobytu w Przemkowie. – Wspiera nas bardzo dużo osób. Są to władze samorządowe, instruktorzy, terapeuci, fizjoterapeuci, a także ludzie dobrej woli, bez których nasza praca nie miałaby sensu. Podopieczni przyjeżdżają do nas na trzytygodniowe turnusy, podczas których mają zapewnioną kompleksową opiekę. To czas, kiedy nie tylko oni, ale również ich rodziny, mogą odpocząć i nabrać sił. Przebywają w naszym domu od godziny 8 do 18. Mają pełne wyżywienie, specjalistyczny transport i opiekę. Wszystko finansowane jest ze środków Unii Europejskiej, więc pobyt w naszym domu jest całkowicie bezpłatny – dodała.

Dom Krótkiego Pobytu to kolejny projekt realizowany z ramienia fundacji EUDAJMONIA, która powstała w 2007 roku z inicjatywy młodych społeczników i wolontariuszy. Obecnie jest najszybciej rozwijającą się fundacją na terenie województwa dolnośląskiego.

– Nasza siedziba znajduje się w Polkowicach i działania na terenie powiatu polkowickiego są nam bardzo bliskie – mówi Grzegorz Jucewicz, prezes zarządu Fundacji „Eudajmonia”. – Ilość osób, które na co dzień korzystają z naszych form wsparcia, a możemy mówić o setkach osób, potwierdza, jak ważne jest wsparcie osób z niepełnosprawnościami.

 Fundacja ściśle współpracuje z samorządem powiatu polkowickiego.

– Głównym przesłaniem nowego zarządu powiatu polkowickiego jest praca na rzecz osób z niepełnosprawnościami oraz wszelkie działania społeczne – podkreślił Krzysztof Nester, wicestarosta polkowicki. – Planujemy już niedługo otworzyć Środowiskowy Dom Samopomocy. Jesteśmy w trakcie rozmów i szukania dogodnego miejsca na terenie powiatu.

 Jak dodał, w tym domu znajdą miejsce osoby z różnymi niepełnosprawnościami.

 Źródło: Powiat Polkowicki

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..