Opublikowany: pt, Sie 18th, 2017

Dobre półrocze KGHM

Fot. KGHM

Blisko pół miliarda złotych wyniósł skonsolidowany zysk netto Polskiej Miedzi za pierwsze sześć miesięcy tego roku. W porównaniu do poprzedniego roku oznacza to wzrost aż o 66 proc.

Z najnowszego raportu finansowego KGHM płyną dobre wiadomości dla udziałowców. W porównaniu do pierwszego półrocza 2016 r. roku spółka osiągnęła wyższe o ponad miliard przychody ze sprzedaży (9,713 mld zł) i wykazała 494 mln zł zysku netto (więcej o 196 mln zł).

Zdaniem władz firmy widać już wyraźną poprawę w kluczowych dla niej obszarach gospodarki.

– Wyraźne wzrosty przychodów i wyników operacyjnych grupy KGHM w drugim kwartale są głównie efektem utrzymujących się pozytywnych tendencji makroekonomicznych, w szczególności wzrostowego trendu cen naszych podstawowych metali na rynku międzynarodowym. Mimo że wzrost ten został w ciągu pierwszego półrocza osłabiony przez spadek kursu dolara, pozytywny sentyment na rynkach surowcowych nadal przekłada się na poprawę wyników grupy kapitałowej KGHM – komentuje Radosław Domagalski-Łabędzki, prezes KGHM.

Owe pozytywne tendencje to m.in. wzrost cen miedzi (20 proc. rocznie) i srebra (3 proc.), czterokrotnie zwiększona produkcja molibdenu w Sierra Gorda i o 10 proc. większa produkcja srebra. Udało się też utrzymać poziom produkcji miedzi, mimo że głogowska huta pracowała w ograniczonym zakresie, co wynikało z wczesnego etapu eksploatacji pieca zawiesinowego.

Dług netto grupy na koniec czerwca obniżył się o ponad 700 mln zł i wyniósł 6,7 mld zł.

W lepszej kondycji jest też chilijski projekt KGHM: – Poprzez zmianę finansowania Sierra Gorda z „project finance” na kredyt korporacyjny osiągnęliśmy istotny krok w zwiększeniu elastyczności działalności operacyjnej i finansowej tej kopalni – wyjaśnia Stefan Świątkowski, wiceprezes KGHM ds. finansowych. O wspomnianej zmianie pisaliśmy TUTAJ.

Dobre wyniki finansowe KGHM zwracają uwagę także w innym aspekcie: firma w tym roku musiała zapłacić znacznie więcej podatku od wydobycia kopalin. Za pierwsze półrocze fiskus pobrał 886,15 mln zł, o blisko 295 mln więcej niż w analogicznym okresie 2015 r.

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..