KGHM zmienia ważną umowę

Sierra Gorda (fot KGHM)

Władze Polskiej Miedzi zgodziły się na zmianę postanowień umowy kredytowej, którą podpisała w 2012 r. spółka zależna KGHM, Sierra Gorda SCM. Wartość zobowiązań z tytułu tej umowy na koniec czerwca wyniosła około 760 mln dolarów, czyli w przybliżeniu 2,8 mld zł.

Zaciągnięty na 9,5 roku kredyt przeznaczony był na finansowanie budowy kopalni Sierra Gorda w Chile. Udzieliło go łącznie pięć instytucji: Japan Bank for International Cooperation, oraz cztery banki prywatne Mizuho Corporate Bank., Sumitomo Mitsui Banking Corporation, The Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ i The Sumitomo Trust & Banking.

W czasie budowy kopalni zabezpieczeniem kredytu była gwarancja uruchomienia projektu wystawiona przez Sumitomo Metal Mining oraz Sumitomo Corporation. Od chwili uruchomienia zakładu zabezpieczeniem spłaty kredytu są długoterminowe umowy sprzedaży miedzi oraz molibdenu.

Zaakceptowana właśnie przez zarząd KGHM zmiana zmienia charakter umowy z „project finance” na finansowanie w postaci kredytu korporacyjnego, co – jak zapewnia spółka w komunikacie – znacząco zmniejszy ograniczenia oraz obowiązki Sierra Gorda SCM i zwiększy jej elastyczność w zakresie działalności operacyjnej i finansowej.

Zmiana obejmie też gwarancje wystawione przez Sumitomo Metal Mining Co., Ltd. oraz Sumitomo Corporation. Będą one ważne do końca obowiązywania umowy kredytowej, czyli do 15 czerwca 2021 r., jako że chilijska kopalnia nie osiągnęła w pierwotnie zakładanym terminie niektórych parametrów, dotyczących m.in. poziomów produkcji.

– Warunkiem wystawienia wyżej opisanych gwarancji jest udzielenie re-gwarancji zwrotu określonej części płatności (zapłaty) przez KGHM na rzecz Sumitomo Metal Mining Co., Ltd. i Sumitomo Corporation. W dniu 30 czerwca 2017 Zarząd KGHM wyraził zgodę na wystawienie re-gwarancji zwrotu określonej części płatności, w przypadku jej dokonania przez Sumitomo Metal Mining Co., Ltd. i Sumitomo Corporation na rzecz banków finansujących, równej udziałowi pro rata KGHM, łącznie nie więcej jednak niż do kwoty 180 mln USD – informuje biuro prasowe Polskiej Miedzi.

Dodaj komentarz