Chocianowskie wsie po europejsku. Czas na Brunów

Po raz kolejny raz powiat polkowicki stara się skorzystać z unijnej pomocy finansowej, jeśli chodzi rozwój infrastruktury związanej z rolnictwem i leśnictwem – przez scalanie gruntów. Tym razem dotyczy to mieszkańców Brunowa, w gminie Chocianów.

Dokument w sprawie założeń do projektu scalania gruntów w Brunowie został już podpisany.

– To ważny dokument, który pozwoli powiatowi rozpocząć proces scalania – mówi Kamil Ciupak, starosta polkowicki. – Przedsięwzięcie spotkało się z dużym zainteresowaniem mieszkańców, choć jest to długi i żmudny proces, ale warto, gdyż jest możliwość refundacji kosztów z Unii, nawet do dziesięciu milionów złotych.

Scalanie gruntów prowadzane jest na obszarach, na których są one rozdrobnione i rozproszone. W efekcie, rolnicy mogą efektywniej wykorzystywać gospodarstwa. Zmniejszą się m.in. koszty transportu. Ponadto, w ramach projektu scaleniowego zaplanowane jest zagospodarowanie terenu, w tym poprawa systemu urządzeń melioracji wodnych. W sołectwie zmodernizowane będą drogi i chodniki, a nowe drogi – rolne do pól uprawnych i zabudowań gospodarczych – zostaną zbudowane. To wszystko w zależności od specyfiki obszaru scalenia.

– Mamy doświadczenie w tym procesie i na pewno mieszkańcy skorzystają na tym, tak jak na przykład w Szklarach Dolnych – podkreśla starosta polkowicki.

Przypomnijmy, że w ramach scalenia gruntów w Szklarach Dolnych, powiat wybudował nowe, asfaltowe drogi o łącznej długości prawie 7,5 km za ponad pięć milionów złotych.

Fot. Powiat Polkowicki

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..