CBA zatrzymało dwóch pracowników grupy KGHM

Sześć osób – pracowników grupy KGHM i kooperantów miedziowego holdingu – zostało zatrzymanych przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. Prowadzone przez Biuro śledztwo wskazuje, że mogli narazić jedną ze spółek-córek KGHM na ponad 4 mln zł strat.

Na polecenie Prokuratury Okręgowej w Legnicy funkcjonariusze lubelskiej delegatury CBA zatrzymali wczoraj czterech przedsiębiorców i dwóch pracowników holdingu.

– Ustalenia śledztwa wskazują, że zatrzymani, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadzili jedną ze spółek z grupy kapitałowej KGHM do niekorzystnego rozporządzenia mieniem i strat w kwocie co najmniej czterech milionów złotych. Te pieniądze stanowiły zapłatę za wióry i granulat miedzi. Przy zakupie zawyżano zawartość procentową samej miedzi w dostawach złomu poprzez podmianę próbek, które są podstawą do szacowania wartości skupionego towaru. Do takiego procederu miało dochodzić przez co najmniej osiem miesięcy 2017 roku – informuje Temistokles Brodowski, rzecznik prasowy CBA.

Do zatrzymań doszło na Dolnym Śląsku i w województwie kujawsko-pomorskim. Agenci CBA przeszukali mieszkania oraz miejsca pracy zatrzymanych. Biznesmeni i pracownicy miedziowej spółki usłyszą zarzuty w Prokuraturze Okręgowej w Legnicy.

Obrotem złomem metali kolorowych w miedziowym holdingu zajmuje się KGHM Metraco, ale ani CBA, ani biuro prasowe KGHM nie potwierdza, że chodzi o tę spółkę właśnie.

Zarząd Polskiej Miedzi wydał dzisiaj oświadczenie, w którym deklaruje pełną współpracę z organami prowadzącymi śledztwo. Czytamy w nim:

Z pełną determinacją i konsekwencją będziemy dążyć do dogłębnego wyjaśnienia sytuacji, które mogą być niezgodne z polskim prawem oraz etyką biznesu. W ostatnich miesiącach Zarząd KGHM wdrożył system przeciwdziałania stratom w Grupie. W październiku ubiegłego roku powołano Pełnomocników ds. Etyki i Antykorupcji. Do ich zadań należy analiza i weryfikacja wszelkich sygnałów i napływających zgłoszeń o działaniach korupcyjnych oraz nadzór nad przestrzeganiem kodeksu Etyki Grupy Kapitałowej.

KGHM Polska Miedź SA wprowadziła w całej Grupie Kapitałowej Politykę Antykorupcyjną, a powołany Wydział Etyki i Procedur Antykorupcyjnych odpowiada za jej stosowanie we wszystkich podmiotach Grupy KGHM. Wdrażany jest system antykorupcyjny oparty o normę ISO 37001. W celu zapewnienia anonimowości pracownikom oraz właściwego nadzoru nad realizacją wytyczonej ścieżki Spółka buduje globalny system powiadamiania o nieprawidłowościach oraz promuje wśród pracowników uczciwą postawę, nie tylko na poziomie zawodowym, ale także prywatnym. Na bieżąco weryfikowana jest także zgodność regulacji wewnętrznych z prawem polskim oraz międzynarodowym we wszystkich obszarach naszej działalności, bez względu na miejsce prowadzenia biznesu.

Fot. materiały prasowe CBA, Pixabay

Dodaj komentarz