Biskup ostrzega przed edukacją seksualną (WIDEO)

Konferencja Episkopatu Polski upubliczniła oświadczenie, w którym apeluje do rodziców i ostrzega przed dodatkowymi godzinami edukacji seksualnej w szkołach, które sponsorowane będą przez niektóre samorządy w kraju. Głównym autorem apelu jest jeden z organów Konferencji Episkopatu Polski- Komisja Wychowania Katolickiego, której przewodzi bp Marek Mendyk Biskup Pomocniczy Diecezji Legnickiej. O tym dlaczego duchowny zdecydował się na publikację takiego ostrzeżenia, a także czy polskie szkoły potrzebują nowego modelu edukacji seksualnej w naszej relacji.

ks. bp Marek Mendyk- Biskup Pomocniczy Diecezji Legnickiej kieruje Komisją Wychowania Katolickiego przy Konferencji Episkopatu Polski. To właśnie ta komisja w ostatnim czasie wydała oświadczenie, w którym zwraca się do rodziców, aby ci baczniej przyjrzeli się dodatkowym przedmiotom proponowanym ich dzieciom w szkołach w nadchodzącym roku szkolnym i przedstawianym w trakcie takich zajęć treściom

– Apelujemy do rodziców, aby zwrócili uwagę na to, jakie zajęcia dodatkowe proponowane będą w szkołach w roku szkolnym- tłumaczy bp Marek Mendyk- z naszych informacji wynika, że niektóre samorządy chcą organizować w szkole zajęcia z edukacji seksualnej. Obawiamy się, że treści przedstawiane na tych zajęciach będą gorszące. Chodzi nam o to, aby rodzice pamiętali o tym, że mają prawo do wychowania swoich dzieci zgodnie z wyznawanymi wartościami i mają prawo interesować się tym co dzieje się w szkole- dodaje duchowny.

Finansowane przez samorządy tego typu dodatkowe zajęcia najprawdopodobniej wprowadzone zostaną w placówkach na terenie dużych ośrodków miejskich. O sprawę pytaliśmy w legnickim ratuszu- tu nie ma takich planów

– W tym roku będziemy organizować tylko zajęcia z Wychowania do życia w rodzinie, które przewidziane są w programie- mówi Halina Gawin-Majewska Dyrektor Wydziału Kultury, Oświaty i Sportu UM w Legnicy- te zajęcia poruszają kwestie rozwoju biologicznego człowieka, dojrzewania, czy okresu prenatalnego- tłumaczy Gawin-Majewska.

A jednak dyskusja na temat nowego modelu nauczania tego przedmiotu raz po raz rozpala opinię publiczną w Polsce. Orędowników zmian nie brakuje również w Legnicy- zalicza się do nich Aleksandra Lesiak- psycholog i organizatorka tzw. „czarnych protestów”

– Pracuję z dziećmi już od kilkunastu lat i wiem, że to są tematy, które interesują dzieci i młodzież. Młodzi ludzie interesują się seksem. Potrzebny jest nowy program również ze względu na bezpieczeństwo dzieci. Dzięki temu uniknęlibyśmy niechcianych ciąż, wykorzystania seksualnego, dzieci wiedziałyby, jak się zachować, gdy ktoś przekracza ich granice- tłumaczy Aleksandra Lesiak.

Przeciwnicy obawiają się, że ewentualny nowy program zostanie przygotowany jedynie przez środowiska liberalno-lewicowe. Nie będzie przekazywał rzetelnej wiedzy, a zideologizowane treści- a rodzice prezentujący inny sposób myślenia stracą kontrolę nad wychowaniem swoich dzieci

– To rodzice są odpowiedzialni za wychowanie dzieci również w tym zakresie. Nie możemy zaakceptować sytuacji, gdy robi to za nas ktoś inny i robi to w sposób brutalny. Sytuacji, o których słyszymy, że np. do przedszkoli przychodzą tzw. „drag queen”. To może źle odbić się na psychice naszych dzieci. – mówi nam legniczanka Karolina Brymora Historyk Sztuki i mama 5-letnie Klary.

Dyskusja na ten temat zapewne jeszcze będzie trwała. Czy powstanie kiedyś program, który zadowoli wszystkie strony spory? Miejmy nadzieję, że odpowiedź przyjdzie z czasem.

Więcej w materiale wideo TV.Regionalna.pl:

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..