Opublikowany: nie, Mar 11th, 2018

Bez uprawnień i na „podwójnym gazie”

Kolejnych dwóch nietrzeźwych kierowców wpadło w ręce złotoryjskiej policji. Okazuje się, że wypity wcześniej alkohol nie był ich jedynym problemem. O ich dalszym losie zadecyduje teraz sąd. 

Do pierwszej kontroli drogowej doszło na pl. Sprzymierzeńców w Złotoryi. Funkcjonariusze zatrzymali tam kierowcę osobowego citroena, którym okazał się 29-letni mieszkaniec powiatu lwóweckiego. Badanie alkomatem wykazało, że mężczyzna prowadził pojazd w stanie nietrzeźwości. W wydychanym powietrzu miał ponad 0,3 promila alkoholu. Dodatkowo po sprawdzeniu w policyjnych systemach sądowych wyszło na jaw, że 29-latek kierował samochodem, pomimo zakazu prowadzenia pojazdów nałożonego przez sąd.

Tego samego dnia przy ul. Hożej został też zatrzymany kierowca osobowego forda. Był nim 28-letni mieszkaniec Złotoryi. Badanie alkomatem wykazało prawie 1,8 promila alkoholu w jego organizmie.

Ponadto z policyjnych systemów wynikało, że starosta złotoryjski wydał decyzję o cofnięciu mężczyźnie uprawnień do kierowania pojazdami.

– O dalszym losie mężczyzn, którzy lekceważąc sądowy zakaz i decyzję administracyjną popełnili przestępstwa zadecyduje sąd – informuje sierżant Dominika Kwakszys, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Złotoryi.

Tym wszystkim, do których jeszcze nie dotarły apele i ostrzeżenia, policja przypomina konsekwencje karne kierowania pojazdami po wcześniejszym spożyciu alkoholu:

  • Jeżeli podczas kontroli drogowej policyjny alkomat wykaże zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu pomiędzy 0,2–0,5 promila, to uznaje się, że kierujący jest w stanie po użyciu alkoholu. To wykroczenie zagrożone karą 10 punktów karnych, grzywną do pięciu tys. zł oraz utratą prawa jazdy do trzech lat.

  • Jeżeli stężenie będzie wyższe niż 0,5 promila alkoholu we krwi, to mamy do czynienia z przestępstwem, za które grozi 10 punktów karnych, nawet do 10 lat zakazu prowadzenia pojazdów oraz kara pozbawienia wolności nawet do dwóch lat.

  • Jeżeli natomiast kierowca prowadzi pojazd mechaniczny w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi) będąc wcześniej prawomocnie skazanym za takie samo przestępstwo lub w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczonego w związku ze skazaniem za kierowanie w stanie nietrzeźwości, wówczas kara pozbawienia wolności wzrasta nawet do lat pięciu.

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..