REGION. ZUS podsumował okienko transferowe

LOGO_ZUSBlisko 160 tysięcy oświadczeń wpłynęło do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w trakcie tzw. okienka transferowego ZUS-OFE. Miesięczna kwota składek, o których przez cztery miesiące zdecydowali uczestnicy II filaru to niecałe 10 mln zł. Na Dolnym Śląsku oświadczenia złożyło 12 411 osób w tym: we Wrocławiu 5767, w Wałbrzychu 3986 i Legnicy 2658. Kolejne okienko transferowe ZUS-OFE za cztery lata, od 1 kwietnia do 31 lipca 2020 r. 

W ramach trwającego od 1 kwietnia do 31 lipca okienka transferowego członkowie otwartych funduszy emerytalnych i osoby posiadające subkonto w ZUS, decydowali o miejscu przeznaczenia drugofilarowej składki emerytalnej w wysokości 2,92 proc.

– Mogli ją przekierować właśnie na subkonto w ZUS lub na konto w OFE. Oświadczenie w tej sprawie złożyło do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych 158 251 osób. Z tej liczby około 18 procent deklaracji zostało odrzuconych z uwagi na fakt, że składająca je osoba nie miała do tego uprawnienia, między innymi, z powodu osiągnięcia wieku, w którym do emerytury brakuje maksymalnie 10 lat – mówi Iwona Kowalska, regionalny rzecznik prasowy województwa dolnośląskiego ZUS.

Osoby osiągające wiek, w którym do emerytury brakuje właśnie 10 lat lub mniej, mają bowiem systematycznie przelewane składki z konta w OFE na subkonto w ZUS. W odniesieniu do części oświadczeń, ze względu na błędy, nadal prowadzone jest postępowanie wyjaśniające. Z pozostałych osób składających oświadczenia 88,5 tys. zdecydowało się na przekazywanie części swojej składki emerytalnej do otwartego funduszu emerytalnego, a 9100 zadeklarowało przelew całości składek do ZUS. Najintensywniejszym tygodniem w składaniu oświadczeń okazał się tydzień między 25 a 31 lipca, kiedy to wpłynęło do ZUS blisko 30 tys. formularzy.

– Wrocław z liczbą 5767 oświadczeń jest na czwartym miejscu w Polsce. Najwięcej oświadczeń, bo 8,2 tys. złożyli klienci Oddziału ZUS w Gdańsku – mówi Iwona Kowalska.

Ponad 70 proc. dokumentów to deklaracje osób w wieku między 30 a 49 lat, a 52 proc. to deklaracje mężczyzn.

Pierwsze drugofilarowe składki, które były księgowane w oparciu o złożone oświadczenia dotyczą lipca. I tak zgodnie ze złożonymi w okienku transferowym deklaracjami klientów do OFE, za lipiec, ZUS przelał 7 mln zł. Na subkontach w Zakładzie zostało natomiast zapisane 2,7 mln zł zadeklarowanych w okienku składek.

Kolejne okienko transferowe ZUS-OFE za cztery lata, od 1 kwietnia do 31 lipca 2020 r. 

UR/ŹRÓDŁO: ZUS 

 

Dodaj komentarz