Zapomniany milion w ZUS-ie

Na byłych przedsiębiorców z naszego regionu czeka prawie milion złotych nadpłaconych składek. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega, że po pięciu latach te pieniądze przepadną.

Na Dolnym Śląsku na przedsiębiorców, którzy już zamknęli firmy, na zusowskich kontach czeka 8 949 977,94 zł. W tej kwocie prawie milion do odebrania mają byli przedsiębiorcy legniccy, ponad dwa miliony – wałbrzyscy i prawie sześć milionów – wrocławscy. W całej Polsce ponad 1,6 mln płatników ma nadpłaty. Ci, którzy nadal prowadzą działalność gospodarczą, mogą pomniejszyć swoje kolejne wpłaty składek. Ci, którzy już firmy zamknęli, powinni szybko sprawdzić, czy ZUS nie powinien im zwrócić jakichś pieniędzy.

– Apelujemy do tych przedsiębiorców, którzy zakończyli działalność i zamknęli swoje firmy, żeby sprawdzili konta w ZUS, ponieważ po pięciu latach ich pieniądze przepadną – ostrzega Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Nadpłata składek powstaje, gdy płatnik zapłaci więcej niż zadeklaruje w dokumentacji rozliczeniowej lub niż wynika to wynika z przepisów. Takie składki ZUS zalicza w pierwszej kolejności na pokrycie długu, oczywiście jeśli taki istnieje. Jeżeli zaległości nie ma, można otrzymać z ZUS zwrot nadpłaconych środków lub zdecydować się na zaliczenie ich na poczet bieżących lub przyszłych składek.

W całym kraju na kontach blisko 1,4 mln aktywnych płatników znajduje się ponad 2,5 mld zł nadpłat. W tym gronie jest 250 tys. płatników, którzy wyrejestrowali działalność w ciągu ostatnich dwóch lat (od 1 stycznia 2017 r.) – oni w ZUS mają ulokowane ponad 111 mln zł. Wysokość tych nadpłat to w całym kraju ponad 111 mln zł. Jeżeli więc przedsiębiorca zakończył już prowadzenie własnego biznesu i nie ma pewności, jakim saldem w ZUS się on zamknął, może to sprawdzić w którejkolwiek z placówek Zakładu lub na swoim profilu na Platformie Usług Elektronicznych.

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..