Zaległe urlopy wciąż problemem

Pracodawcy powinni udzielić pracownikom zaległych urlopów do 30 września, w przeciwnym razie popełniają wykroczenie – przypomina Państwowa Inspekcja Pracy. Związkowcy natomiast zwracają uwagę, że pracodawca w wyjątkowych sytuacjach ma prawo odwołać pracownika z urlopu.

Pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo. Urlopu niewykorzystanego do końca roku należy udzielić najpóźniej do 30 września następnego roku. PIP przypomina, że zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego pracodawca może wysłać pracownika na zaległy urlop nawet wtedy, gdy ten nie wyraża na to zgody. Natomiast nieudzielenie pracownikowi urlopu wypoczynkowego jest naruszeniem kodeksu pracy zagrożonym grzywną od tysiąca do nawet 30 tys. zł.

PIP wskazuje, że mimo pozornie długiego okresu na udzielenie zaległego urlopu, nadal wielu pracodawców ma problem z likwidowaniem urlopowych zaległości. Potwierdził to rozmowie z PAP eskpert Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych: – Dochodzi do sytuacji, gdzie termin urlopu jest uzależniony od obrotów firmy. Niekiedy prawo do urlopu w ogóle nie jest przestrzegane. Każe się podpisać pracownikowi papier, że odebrał urlop – powiedział Piotr Szumlewicz.  – Dodatkowym problemem jest to, że część pracowników nie ma etatów. Tam, gdzie nie ma etatów, nie ma też prawa do urlopów, w związku z tym setki tysięcy pracowników zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych lub samozatrudnionych mają trudności ze skorzystaniem z prawa do wolnych dni. Pracodawca nie ma obowiązku zapewnić im urlopu – dodał związkowiec.

Szumlewicz podkreślił też, że firmy często nie wypłacają również ekwiwalentu za nadgodziny, tymczasem Polacy w porównaniu do Niemców, Francuzów czy Belgów pracują bardzo długo i ciężko. Przypomniał, że OPZZ postuluje, aby wydłużyć urlop do 32 dni.

Rzecznik NSZZ „Solidarność” Marek Lewandowski zaznaczył, że problemów pomagają uniknąć plany urlopowe ustalane w zakładach pracy: – Jak są związki zawodowe w zakładzie, to naciskamy, żeby tworzyć te plany. Jak są plany, to strona pracowników i pracodawców może racjonalnie się do tych planów urlopowych ułożyć – powiedział.

źródło: Kurier PAP; fot. Pixabay

Dodaj komentarz