Zadłużony jak… facet

Mężczyźni częściej niż kobiety mają długi w bankach, średnia wartość niespłacanego przez nich kredytu to 62,1 tys. złotych. Kobiety mają do oddania średnio 57,7 tys. złotych – wynika z danych Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.

Z danych KRD wynika, że kobiety zadłużają się w firmach pożyczkowych równie często jak mężczyźni. Jednak to one mają tam większe długi. „Statystyczna Polka ma do oddania firmie pożyczkowej blisko 4,5 tys. złotych, podczas gdy zaległości Polaka są o pół tysiąca złotych mniejsze” – czytamy w raporcie z badania.

Z kolei mężczyźni częściej zadłużają się w bankach. Wśród dłużników aż 61 proc. stanowią panowie. Prezes KRD Adam Łącki zwraca uwagę, że kobiety najczęściej pożyczają mniejsze kwoty na kupno nowych mebli i dodatków do mieszkania, nieoczekiwane wydatki czy sfinansowanie bieżących potrzeb. – Zdarzają się też spontaniczne zakupy: pożyczka 5 tys. złotych na spodnie i torebkę sygnowaną logiem znanego projektanta – zauważa.

Mężczyźni zapożyczają się w bankach na kupno mieszkania czy samochodu. – W firmach pożyczkowych zaciągają pożyczki na kaprysy: drogie kino domowe lub nowy model smartfona. Coraz częściej panowie pożyczają też na kupno motoru, a potem na akcesoria motocyklowe – wskazuje Łącki.

Według raportu, firmy pożyczkowe coraz częściej udzielają kredytów na wyższe kwoty, z dłuższym terminem spłaty. W ten sposób przejmują cześć klientów bankowych.

Z danych KRD wynika, że mieszkańcy dużych miast najczęściej zapożyczają się w bankach. Z kolei mieszkańcy wsi i małych miasteczek częściej zaciągają dług w firmach pożyczkowych. Najwięcej dłużników bankowych i pożyczkowych mieszka na Dolnym Śląsku, Mazowszu, Górnym Śląsku i Wielkopolsce.

Mężczyźni stanowią też większość (62 proc.) wśród dłużników mających problemy z terminowym spłacaniem zobowiązań. Według danych BIG InfoMonitor statystycznie 8 na 100 dorosłych Polaków ma problemy finansowe. Najczęściej są to osoby w wieku 35-44 lat – w tej grupie co dziewiąta osoba ma problem z przeterminowanymi płatnościami (10,5 proc.). W tym wieku jest co czwarty z 2,5 mln dłużników figurujących w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor oraz bazach Biura Informacji Kredytowej. Na dodatek do nich należy niemal co trzecia niespłacona złotówka z 64,5 mld zł zaległości.

źródło: Kurier PAP

Dodaj komentarz