Wyjątkowe monety na 100-lecie

Do obiegu weszła złota złotówka, srebrna moneta o nominale 100 zł i złota o nominale 2018 zł. Dwie ostatnie są prawdziwą gratką dla kolekcjonerów, ponieważ po raz pierwszy oficjalny polski pieniądz przybrał kształt kuli. 

Symbolika najnowszych numizmatów wydanych przez Narodowy Bank Polski nawiązuje oczywiście do motywów patriotycznych.

W projektach monet-kul wykorzystane zostały: tekst hymnu Polski, motywy gałązek i liści dębu, symbolizujące męstwo oraz wizerunki dwóch stylizowanych orłów – z godła państwowego i emblematów Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej. Dodatkowo na kulach umieszczone są wizerunki innych monet polskich z okresu międzywojennego, roku 1966 i współczesnej złotówki. Każda z nich zawiera 7 uncji (217,70 g) czystego kruszcu.

Z kolei złota złotówka zaprojektowana jest według wzoru podstawowej monety polskiej  w wersji obowiązującej od zeszłego roku. Jubileuszowy nominał ma jednak prawie dwa razy większą średnicę i opatrzony jest napisem „100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości”. Moneta ta wydana zostanie w nakładzie  do tysiąca egzemplarzy, a jej cena to 13 tys. zł.

Złota moneta w kształcie kuli ma nakład zaledwie do 100 sztuk i kosztuje 54 tys. zł. Srebrna kula wyprodukowana zostanie w nakładzie do 1918 sztuk i będzie kosztowała 2,4 tys. zł.

Monety umieszczono w specjalnie przygotowanych opakowaniach nawiązujących do rocznicy odzyskania niepodległości. Można je kupić okręgowych oddziałach NBP (najbliższy nas jest we Wrocławiu) i oficjalnym sklepie internetowym banku Kolekcjoner.

Fot. materiały prasowe NBP

Dodaj komentarz