Uczcili 81’rocznicę napaści ZSRR na Polskę

Kwiaty, znicze i chwila zadumy. Przedstawiciele władz miasta, powiatu lubińskiego, kombatanci oraz mieszkańcy Lubina, uczcili pamięć ofiar agresji Sowietów z 17 września 1939 roku oraz polaków, których wysłano Syberię. Uroczystość odbyła się na Cmentarzu Komunalnym w Lubinie.

Najpierw uroczysta msza w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Lubinie, później odśpiewanie hymnu, złożenie kwiatów, i zapalenie zniczy pod Krzyżem Sybiru. Lubin upamiętnił 81′ rocznice ataku Armii Czerwonej na Polskę.

-Ważne jest to, aby pamiętać. Nas Sybiraków kiedyś zabraknie, ale gdy będziemy dbać o naszą historie, to na zawsze pozostaniemy w pamięci młodzi rodaków – mówi Antonina Buchta, przewodnicząca lubińskiego koła Związku Sybiraków w Polsce.

17 września 1939 roku Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej łamiąc tym samym pakt o nieagresji, to właśnie wtedy Związek Radziecki przypieczętował tak zwany 4 rozbiór Polski, zaatakowanej 1 września przez Niemcy.  

W wydarzeniu wzięli udział m.in. przedstawiciele władz miasta Lubina i powiatu, młodzi harcerze, uczniowie lubińskich szkół oraz Członkowie Rodziny Katyńskiej i Związku Sybiraków.

Dodaj komentarz

*

code