Opublikowany: śr, Maj 13th, 2020

Tenis Stołowy w Lubinie – odc. 1

Przy współpracy z klubem TS Zagłębie Lubin prezentujemy historię tenisa stołowego w naszym mieście. Zapraszamy do lektury, która na początku cofnie nas w czasie o ponad pięćdziesiąt lat.

W 1963 roku w ówczesnym Górniku Lubin powstała sekcja tenisa stołowego, której założycielem był Wiesław Olejniczak – późniejszy wieloletni zawodnik pingpongowej drużyny Lubina. Dzięki jego wielkiemu zaangażowaniu udało się powołać drużynę zawodniczą i wystartować w rozgrywkach ligowych.

Pierwszy znaczący sukces lubińskich pingpongistów datowany jest na rok 1965, kiedy udało się drużynie awansować z klasy “A” do ligi okręgowej. Drużyna występowała w składzie: Janusz Madrat, Anna Madrat, Wiesław Olejniczak, Gwidon Zubicki (na zdjęciu) oraz Józef Sobotkiewicz i Stanisława Janusz.

W 1970 r. już jako MKS Zagłębie Lubin nasza drużyna awansowała do ligi międzywojewódzkiej. Drużyna została wzmocniona kolejnymi zawodnikami: Jan Nowacki, Zenon Kuśmierek, Jerzy Kurzawa i w 1971 r. awansowała do II ligi, by rok później w 1972 r. wywalczyć awans do najwyższej klasy rozgrywek (ówczesnej 1 ligi) tenisa stołowego w Polsce. W tamtym okresie drużyna występowała w składzie: Zdzisława Rucińska, Stanisława Janusz, Jan Nowacki, Władysław Błauciak, Zenon Kuśmierek, Stanisław Rożenek.

Lata 70’, to okres w którym Zagłębie Lubin wkroczyło do elity polskiego tenisa stołowego zarówno w rozgrywkach drużynowych jak również w indywidualnych turniejach rangi ogólnopolskiej. W rozgrywkach w okresie 1972-1976 brali udział: Alicja Lasota-Skrzypicka, Zdzisława Rucińska-Nowik, Antoni Pawlak, Waldemar Betman, Mieczysław Czyżowski i Roman Kowalski. W 1974 r. do zespołu dołączyli: Danuta Mania, Wojciech Waldowski i Adam Pade, a w 1976 r. Anna Przygoda, Grzegorz Kaniak i Władysław Błauciak.

Przez ponad trzy dekady (z krótką przerwą zespołu kobiecego w latach ‘81-’85) aż do 1996r. drużyna Zagłębia Lubin odnosiła wspaniałe sukcesy w rozgrywkach najwyższego szczebla a zawodnicy reprezentujący nasz klub wielokrotnie zdobywali medale Mistrzostw Polski.

O sukcesach pingpongowej drużyny Zagłębia Lubin oraz zawodników będą mogli państwo przeczytać w następnych odcinkach publikowanych na stronie facebook TS Zagłębia Lubin i naszym portalu.

TS Zagłębie Lubin / Fot. Archiwum byłych zawodników

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..