Opublikowany: czw, Lut 28th, 2019

Stuk Stuk – folklor na czasie

Polacy, Łemkowie i Ukraińcy zapraszają na koncert ponad podziałami. W najbliższą sobotę, 2 marca, w legnickiej Sali Maneżowej twórcy artystycznego projektu Stuk Stuk zaprezentują swoje dzieło – klip, który powstawał przez aż dwa lata. Na scenie wystąpią natomiast grupy Re-Karpaty, Krambabula, N′Lem Folk, 7kropka, Coolбаба, Nadija oraz Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca Kyczera. 

 

W międzynarodowym projekcie wzięli udział aktorzy, soliści operowi, tancerze i zespoły artystyczne promujące swoją kulturę. Chcieli oni pokazać, że dziś młode pokolenia Polaków, Ukraińców i Łemków znacznie więcej łączy niż dzieli.

Pierwszą cegiełkę włożyła Oksana Terefenko, wokalistka znana z zespołu Coolбаба oraz aktorka i twórczyni Teatru Navpaky, która stworzyła piosenkę z przesłaniem odchodzącym od przesiedleńczych wspomnień, martyrologii i wciąż żywych narodowych pretensji.

– Nie chodzi o to, kto kim się czuje. Każdy ma prawo do poczucia własnej tożsamości. Niczego nie musimy i mamy prawo do bycia sobą. Trzeba jednak wyciągać wnioski z historii i używać ich do pięknego pojednania w dzisiejszym świecie. Bo nasz projekt jest piękny – mówi Oksana i tłumaczy, skąd wzięła się nazwa projektu: – Chodzi o sumienie, które stuka nam w głowę i podpowiada, że trzeba dbać o wartości, o które walczyli nasi dziadkowie. Żartobliwie mówiąc, czasami też trzeba porządnie stuknąć się w głowę, jeśli kogoś chcemy jednoznacznie ocenić – dodaje.

Pomysłodawcy Stuk Stuk poprosili o pomoc internautów. Zbiórka przyniosła im ponad 30 tys. złotych, które pozwoliły stworzyć teledysk do utworu nagranego wspólnie przez około czterdzieści zespołów z całej Polski.

– Katarzyna Komar-Macyńska napisała tekst po ukraińsku, Oksana Graban przełożyła go, a niektóre rzeczy trudne do przetłumaczenia przekazała na nowo po łemkowsku. Polska część naszych przyjaciół zrobiła zdjęcia do klipu, a akordeonista i kompozytor Patryk Walczak napisał muzykę do piosenki oraz ją zaaranżował. Atmosfera przy realizacji klipu była niesamowita. Nie miałam okazji doświadczyć czegoś takiego. Postanowiłam rozbudować ten projekt, żeby był to pretekst do życia tu i teraz – opowiada Terefenko.

Na koncercie, który odbędzie się 2 marca, będzie można zobaczyć teledysk i posłuchać zespołów uczestniczących w projekcie. Wydarzenie rozpocznie się w sobotę, 2 marca o godzinie 18.00

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

code


..