Sprawdź, czy masz dług w ZUS

Ponad 200 tysięcy przedsiębiorców na Dolnym Śląsku dostanie informację o stanie swojego konta w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Dłużnicy nie muszą się na razie martwić – listy te nie są formalnym wezwaniem do zapłaty.

Z tej korespondencji każdy właściciel firmy dowie się, w jakiej wysokości składki wpłacił w ubiegłym roku na swój indywidualny rachunek i jakie należności zostały z nich pokryte. Listy zawierają także informację o tym, czy na jego koncie widniej nadpłata lub niedopłata.

Do legnickich przedsiębiorców w ciągu najbliższych tygodni trafi 44 690 listów, do wałbrzyskich – 69 223, a we Wrocławiu listy otrzyma 130 228 właścicieli firm.

– W liście może się pojawić informacja o nawet groszowej czy kilkugroszowej niedopłacie lub nadpłacie. Jeżeli rozliczenie konta pokaże wysokie zadłużenie, zachęcam do zawarcia układu ratalnego, co spowoduje wstrzymanie naliczania odsetek od długu – informuje Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Przesłanie przedsiębiorcom informacji o stanie bieżących rozliczeń składkowych jest efektem wprowadzenia e-Składki, czyli indywidualnego numeru rachunku składkowego dla każdego płatnika składek.

Iwona Kowalska-Matis radzi, by przedsiębiorca zestawił otrzymane z ZUS informacje ze swoimi księgami finansowymi i zweryfikował, czy po obu stronach rozliczenia są takie same. Wątpliwości można wyjaśnić w rozmowie z pracownikami w Salach Obsługi Klientów. Informacja o saldzie rozliczenia konta płatnika dostępna jest też na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

W całej Polsce przesyłki z ZUS dostanie ponad 3 mln płatników składek. W przyszłości informacja o sposobie rozliczenia wpłat za rok 2020 będzie dostępna w formie elektronicznej na PUE ZUS.

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..