Skorzystało już 35 tys. firm

Od początku lutego do Małego ZUS-u Plus zgłosiło się ponad 35 tys. przedsiębiorców z całej Polski, co oznacza, że – według danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – nowa ulga objęła ponad 203 tys. osób.

Mały ZUS Plus wszedł w życie 1 lutego. Obowiązująca w nim kwota składek zależy od dochodu firmy, a nie – jak wcześniej – od przychodu. Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne jest połowa przeciętnego miesięcznego dochodu uzyskanego z działalności w poprzednim roku.

Mały ZUS Plus jest dostępny dla przedsiębiorców, których przychód w poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczył 120 tys. zł i którzy w poprzednim roku prowadzili działalność gospodarczą przez co najmniej 60 dni. Według szacunków do skorzystania z programu w nowej formule ma prawo nawet 320 tys. firm. Do tej pory zdecydowało się na to 11 proc. z nich.

Przedsiębiorca, który chce z tej formy skorzystać i spełnia określone warunki, musi zgłosić się w tej sprawie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych najpóźniej do 2 marca.

Z Małego ZUS-u Plus wykluczone są firmy, które rozliczają się na podstawie karty podatkowej z jednoczesnym zwolnieniem sprzedaży od podatku VAT oraz te, które prowadzą także inną pozarolniczą działalność (np. jako wspólnik spółki jawnej). Z ulgi nie skorzysta również osoba, która wykonuje dla byłego lub obecnego pracodawcy to, co robiła dla niego jako pracownik w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym.

Z nowego rozwiązania można korzystać dopiero po wykorzystaniu okresu „ulgi na start” (sześć miesięcy), jeśli przedsiębiorca się na nią zdecydował, oraz preferencyjnych składek (dwa lata). Na Małym ZUS-ie Plus można być maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu 60 miesięcy prowadzenia firmy. Ulga dotyczy tylko składek na ubezpieczenia społeczne. Składkę zdrowotną przedsiębiorca opłaca w pełnej wysokości.

Szczegółowe informacje o zasadach korzystania z ulgi i obliczaniu składek są dostępne na stronie internetowej ZUS.

źródło: materiały prasowe

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..