REGION. Szukają nieszablonowych postaci

Cezary BukowskiPozytywnie zakręconych ludzi, zamieszkałych lub działających na terenie Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego, można zgłaszać do Nagrody Ludwika. Właśnie ruszyła druga edycja konkursu, którego nagrodą jest 5 tys. zł oraz statuetka.

Wyróżnienie przyznawane jest osobie nieszablonowej, mającej niezwykłe osiągnięcia lub ciekawe pasje, którymi potrafi zarażać innych; zaangażowanej w niekonwencjonalne działania na rzecz lokalnej społeczności; której sposób życia wykracza poza poprawność społeczną lub dnia codziennego.

Konkurs upamiętnia Ludwika Gadzickiego, charyzmatycznego nauczyciela ze szkoły górniczej w Lubinie, który wyedukował teatralnie wiele pokoleń swych uczniów. Niezmordowanie przekonywał ich do tej sztuki i czasem niemal siłą woził na widownie polskich scen. Część jego podopiecznych nie zawsze z entuzjazmem podchodziła do profesorskiej pasji. On się jednak nigdy nie zrażał, bo wiedział, że z czasem będą mu wdzięczni za te niestandardowe lekcje.a

Ludwik Gadzicki odszedł 6 listopada 2011 roku w wieku 67 lat. Został pochowany na rodzinnym cmentarzu w podwrocławskich Piotrowicach. W rocznicę jego śmierci odbywa się uroczysta gala połączona z wręczeniem laureatowi Nagrody Ludwika.

Cezary Bukowski z Legnicy, który został nagrodzony w pierwszej edycji, zachęca mieszkańców powiatów: legnickiego, lubińskiego, polkowickiego i głogowskiego, by rozejrzeli się wokół i odnaleźli takich niezwykłych ludzi. – Zgłaszajcie ich kandydatury, bo naprawdę warto doceniać takie postaci. Ta nagroda to doskonałe narzędzie do tego, by zacząć dostrzegać lokalnych animatorów i pasjonatów –apeluje.

Laureat znał Ludwika Gadzickiego tylko z widzenia. Doskonale pamięta jednak jego charakterystyczny śmiech na widowni, której scena nosi dziś imię swego najwierniejszego widza. – To ewenement na skalę kraju, by takie miejsce nosiło imię widza – przyznaje reżyser Jacek Głomb: pomysłodawca oraz organizator konkursu i zarazem dyrektor legnickiego teatru.

Zgłoszenia będą przyjmowane do 20 września br. na adres Teatr Modrzejewskiej, Rynek 39, 59-220 Legnica, z dopiskiem Nagroda Ludwika. Szczegóły na stronie: http://www.teatr.legnica.pl/nagroda-ludwika.

JOM

Dodaj komentarz