REGION. S3 nie budują, kolei nie modernizują, a integrować się każą

IMG_7101Okazuje się, że powiaty należące do dawnego województwa legnickiego są najmniej zintegrowane transportowo spośród czterech dolnośląskich subregionów. Takiego problemu nie mają aglomeracje: wrocławska, jeleniogórska i wałbrzyska. Urząd marszałkowski postanowił to zmienić, stąd pomysł utworzenia Legnicko-Głogowskiego Obszaru Funkcjonalnego.

W piątek w Legnicy spotkali się przedstawiciele wszystkich samorządów, wchodzących w skład powiatów: głogowskiego, polkowickiego, lubińskiego, legnickiego, jaworskiego, złotoryjskiego oraz bolesławieckiego.

– Chcemy, by te samorządy zaczęły prowadzić wspólną politykę transportową – tłumaczy Agnieszka Wałęga z Instytutu Rozwoju Terytorialnego we Wrocławiu, która odpowiada za projekt integracji. – Z naszych analiz wynika, że należy scalić układ powiązań transportowych oraz skoordynować działania dotyczące inwestycji drogowych i kolejowych – dodaje.

Obecni na konferencji prezydenci, burmistrzowie i wójtowie przypominają, że już od dawna dogadują się w sprawie projektu „Jeden bilet – jedna taryfa”, dzięki któremu po całym Zagłębiu Miedziowym będzie można podróżować na jednym bilecie. – Reszta, jak budowa drogi S3 czy modernizacja linii kolejowych, nie zależy już od nas – zauważają.

JOM

Dodaj komentarz