REGION. CCC w szczytowej formie, KGHM zalicza najgorszy rok

Miłek 1CCC jest według analityków jednym z głównych faworytów do poprawy ubiegłorocznych osiągnięć finansowych. KGHM natomiast zaliczy najsłabszy wynik od 2005 roku – podaje „Parkiet”.

Niebawem spółki warszawskiej giełdy przygotują raporty za pierwszy kwartał 2014 roku. Dziennik finansowy przygotował analizę polskich spółek na podstawie prognoz biur maklerskich.

Optymistyczną wizję analitycy giełdowi wróżą spółce CCC. Specjaliści biorą pod uwagę ekspansję zagraniczną firmy Dariusza Miłka, a zatem i wzrost powierzchni handlowej oraz spodziewaną poprawę marż, które mają zapewnić obuwniczemu potentatowi z Polkowic dynamiczny wzrost wyników. Oczekiwany jest zysk netto za 2014 rok na poziomie 217 mln zł.

Spółka ma za sobą bardzo udany pierwszy kwartał, jeśli chodzi o sprzedaż. Poprawie wyników CCC w tym roku sprzyjać ma rosnąca konsumpcja prywatna. W tym roku firma chce osiągnąć sprzedaż zdecydowanie powyżej 2 mld zł.

Herbert-Wirth_bPrzyszłość w czarnych barwach analitycy widzą natomiast przed Polską Miedzią. Pod względem wyniku finansowego ten rok zapowiada się dla KGHM jako najsłabszy od 2005 roku.

Na wyniki finansowe miedziowej spółki decydujący wpływ ma spowolnienie gospodarcze w Chinach, co zaś wpływa na ceny miedzi na światowych rynkach.

W ubiegłym miesiącu w końcu zatrzymał się trwający od początku 2013 roku spadek akcji KGHM. Według analityków w najbliższym czasie ceny miedzi mają być bardziej stabilne. Polska Miedź pierwszy raz od lat nie opublikowała rocznej prognozy zysku netto ze względu na dużą zmienność cen na rynku metali. Według finansowych specjalistów w 2014 roku zysk netto KGHM wyniesie 2,3 mld zł (2013 roku były to 3 mld zł).

DRM/FOT. MG, KGHM

Dodaj komentarz