Opublikowany: czw, Maj 31st, 2018

Podatek rozliczy się sam

W 2019 r. ruszy elektroniczny PIT. Dzięki nowej usłudze skarbowej podatnicy nie będą musieli wypełniać wniosków ani składać deklaracji, by rozliczyć swój podatek. Zamiast tego na Portalu Podatkowym będzie na nich czekał wypełniony „Twój e-PIT”. W pierwszej kolejności skorzystają z tego osoby fizyczne.

Elektroniczne rozliczanie rocznych deklaracji PIT z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością wśród podatników. W tym roku PIT-y składane przez internet stanowiły już 2/3 wszystkich złożonych zeznań i po raz pierwszy przekroczyły 10 milionów (11,4 mln e-deklaracji przy 5,6 mln zeznań papierowych).

– Polacy wybrali elektroniczne składanie PIT-ów. Wciąż jednak coroczne rozliczenie wymaga od nich wypełniania wniosków lub deklaracji. Dzięki cyfryzacji Krajowej Administracji Skarbowej możemy to zmienić tak, by to urząd wypełniał zeznanie i udostępniał podatnikowi do wglądu i ewentualnego uzupełnienia. Tak powstała idea nowej usługi „Twój e-PIT” – komentuje minister finansów profesor Teresa Czerwińska.

Za rok, z myślą o rozliczeniach tegorocznych podatków, Krajowa Administracja Skarbowa udostępni obywatelom elektroniczne wersje deklaracji PIT-37 i PIT-38. W następnym roku nowa forma rozliczeń będzie wprowadzona dla osób prowadzących działalność gospodarczą (PIT-36 i PIT-36L).

 – W praktyce oznacza to, że blisko 50 procent osób fizycznych będzie mogło zakończyć coroczne rozliczenie podatkowe za pomocą dwóch kliknięć. Równocześnie w każdym przypadku do decyzji podatnika pozostanie, czy chce sprawdzić swój e-PIT, zmienić, uzupełnić o ulgi, darowizny, czy wskazać lub zmienić organizację pożytku publicznego, na rzecz której przekaże 1 procent podatku – dodaje minister.

Projekt „Twój e-PIT” zakłada nie tylko brak samodzielnego wypełniania PIT przez podatników. Polacy nie będą też musieli dostarczać do urzędu skarbowego dokumentów potwierdzających prawo do skorzystania z odliczenia lub ulg, np. ulgi na dzieci, ponieważ te dane zostaną automatycznie pobrane z systemów informacyjnych KAS i rejestrów instytucji zewnętrznych.

„Twój e-PIT” będzie dostępny dla podatników przez aplikację na Portalu Podatkowym po uwierzytelnieniu bezpłatnym Profilem Zaufanym, kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub danymi autoryzacyjnymi (dane identyfikacyjne podatnika i kwota przychodów z poszczególnych pozycji informacji od płatników: PIT-11, PIT-8C, PIT-40A). Podatnicy będą mieli do niego wgląd już od 15 lutego. Według szacunków resortu finansów KAS udostępni „Twój e-PIT” łącznie ponad 25 mln podatników.

Fot. Pixabay, Ministerstwo Finansów

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..