Pierwsze 30 mln na kontach firm

Blisko 400 wniosków w sprawie dopłat do wynagrodzeń dla blisko 26 tysięcy pracowników złożyli przez tydzień przedsiębiorcy w Dolnośląskim Wojewódzkim Urzędzie Pracy. Urząd uruchomił już pomoc dla firm objętych przestojem ekonomicznym lub które musiały zmniejszyć godziny pracy załogi.

Co najważniejsze, DWUP realizuje już wypłaty. Na dofinansowanie wynagrodzeń dla około 15 tysięcy dolnośląskich pracowników przeznaczono blisko 30 mln zł. Wypłaty realizowane są na bieżąco.

– Chcemy ochronić miejsca pracy, dlatego robimy wszystko, by wnioski od pracodawców jak najszybciej zostały zrealizowane. Pomoc adresowana jest do pracodawców, więc spodziewamy się, że te liczby będą rosły, choć już dziś robią wrażenie. Prawie 400 wniosków dla 26 tys. pracowników. A pomoc opiewa na ponad 100 mln zł – wylicza Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego i dodaje, że działania DWUP wpisują się w przygotowywany przez władze województwa pakiet osłonowy dla firm.

Tarcza antykryzysowa w DWUP, to dofinansowanie zatrudnienia z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Trafia ono do przedsiębiorcy, któremu po 1 stycznia, w czasie przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu, spadły obroty. W zależności od okresu porównania spadek ten musi wynosić od 15 do 25 proc.

Pomoc trafia do firm zatrudniających już od jednego pracownika. W przypadku przestoju ekonomicznego pracodawcy mogą liczyć nawet na ponad 1,5 tys. zł przez trzy miesiące na osobę, a w przypadku obniżonego wymiaru pracy nawet na ponad 2,4 tys. zł na pracownika.

– Pomoc jest bezzwrotna, a jedynym warunkiem jest utrzymanie zatrudnienia minimum przez taki czas, na jaki otrzymano wsparcie. Trzymiesięczna pomoc to z jednej strony wsparcie dla pracodawcy, z drugiej – bezpieczeństwo zatrudnienia dla pracowników przez sześć miesięcy – dodaje Przybylski.

Na Dolnym Śląsku działa blisko 200 tys. firm, które zatrudniają pracowników.

– To pokazuje skalę zjawiska i ogromną grupę potencjalnie zainteresowanych pomocą. Chcemy sprawnie udzielać wsparcia, dlatego zachęcamy do składania wniosków elektronicznie za pomocą rządowego wortalu praca.gov.pl, a także namawiamy do zapoznania się z instrukcją. Wszystko po to, by wnioski zostały przygotowane dobrze, a wsparcie udzielone możliwie jak najszybciej. Wysyłka wniosków pocztą tradycyjną, niekompletne wnioski lub zawierające błędy wydłużają cały proces. Dlatego na każdym kroku zachęcamy do załatwiania sprawy zdalnie, ale nie szybko, a dokładnie – mówi Bartosz Kotecki, pełniący obowiązki dyrektora Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

Szczegółowe informacje, informator i dokumenty do pobrania znajdują się na stronie ministerstwa tutaj.

Fot. Pixabay

Dodaj komentarz

*

code