Opublikowany: śr, Cze 12th, 2019

Patronka teatru na monecie

Helena Modrzejewska, patronka legnickiego teatru, uwieczniona została na okolicznościowej monecie. Narodowy Bank Polski przyznał wielkiej aktorce nominał 20 zł.

Urodzona w 1840 r. w Krakowie Helena Modrzejewska była gwiazdą scen teatralnych w Polsce i Stanach Zjednoczonych, gdzie występowała jako Helena Modjeska. Często wracała do Polski na gościnne występy, szczególnie często występując przed publicznością we Lwowie i Krakowie, odgrywając m.in. Szekspirowską Lady Makbet, Marię w „Warszawiance” Stanisława Wyspiańskiego i Damy Kameliową Aleksandra Dumasa.

Po raz ostatni wystąpiła w Polsce w 1903 roku. Zmarła w 1909 r. w swojej posiadłości w Kalifornii. Dziś spoczywa na cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Dziewięćdziesiąt lat później jej imię przyjął legnicki Teatr Dramatyczny.

Moneta z Modrzejewską jest pierwszą z cyklu poświęconego wybitnym polskim aktorkom. Na jej rewersie monety wizerunek aktorki z portretu Franka Fowlera z 1884 r., z lewej strony jej autograf, a w prawym dolnym rogu kolorowy wachlarz sceniczny, będący porcelanową wklejką . Na awersie pokazano fragment kurtyny Henryka Siemiradzkiego z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, przedstawiający grupę Natchnienia, Piękna i Prawdy oraz Tragedię (w czarnej szacie), Komedię (z maską antyczną w dłoni) i Błazna bawiącego się marionetkami. Całość zaprojektowała Anna Wątróbska-Wdowiarska.

Srebrna 20-złotówka wyemitowana została w nakładzie do 16 tys. egzemplarzy sztuk. Kupić można ją za 210 zł, w oddziałach okręgowych Narodowego Banku Polskiego i sklepie internetowym Kolekcjoner.

Fot. NBP

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..