Opublikowany: sob, Lis 25th, 2017

Oszuści czyhają na nasze składki

Fot. Pixabay

Zakład Ubezpieczeń Społecznych alarmuje, że do mieszkańców naszego regionu dzwonią osoby podszywające się pod pracowników Zakładu i proponujące spotkania w sprawie dziedziczenia składek emerytalnych.

Tematem spotkania mają być składki ulokowane na subkoncie w ZUS i w Otwartych Funduszach Emerytalnych. Rzekomi pracownicy ZUS zapewniają, że tylko w ten sposób można poznać całą prawdę o dziedziczeniu składek.

– Dowiedzieliśmy się, że do naszych klientów telefonują osoby, które przedstawiają się jako pracownicy Zakładu i zapraszają na takie spotkanie. Niestety nie wiemy, czy celem spotkania jest wyłudzenie danych czy uzyskanie jakichś pełnomocnictw w sprawie dyspozycji środkami z OFE lub ZUS, dlatego apelujemy o ostrożność i zawiadamianie nas lub policji o takich sytuacjach. Podane podczas takich spotkań dane osobowe lub podpisane na przykład pełnomocnictwa mogą zostać wykorzystane na niekorzyść naszych klientów – przestrzega Iwona Kowalska, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

To nie pierwszy raz, kiedy ktoś udaje przedstawiciela Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Przy takich okazjach instytucja niezmiennie przypomina, że jej pracownicy nie telefonują, a tym bardziej nie odwiedzają ubezpieczonych w domach, szczególnie w sprawie dziedziczenia składek emerytalnych. Sprawy ze swoimi klientami Zakład załatwia listownie, przez profil na Platformie Usług Elektronicznych lub w swoich placówkach.

– Osobiste odwiedzenie klientów przez pracowników ZUS w ich domach jest wyjątkowo rzadkie. Dotyczy to tylko sytuacji, gdy przeprowadzana jest kontrola wykorzystania zwolnień lekarskich. Pozostałe wizyty pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w domu klienta poprzedzane są pisemną informacją – dodaje Iwona Kowalska.

Rzeczniczka prosi też, by każdy, kto ma wątpliwości co do tożsamości osoby podającej się za pracownika ZUS, skontaktował się się z najbliższą placówką ZUS lub z Centrum Obsługi Telefonicznej pod nr tel. 22 560 16 00 lub zawiadomił policję.

źródło: ZUS

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..