LUBIN. Szpital sprzedany!

dramatycznych_wydarzen_4459554Szpital przy ul. Bema w Lubinie nie należy już do powiatu lubińskiego. Od dziś jego właścicielem jest EMC S.A Instytut Medyczny we Wrocławiu. 100 proc. udziałów Regionalnego Centrum Zdrowia zostało sprzedanych za ponad 30 mln zł. Umowę przedwstępną podpisano już w grudniu, ale strony musiały jednak zaczekać na zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na powiększenie grupy medycznej EMC o kolejny szpital.

To co od wielu miesięcy było wyłącznie w sferze planów i pobożnych życzeń dziś stało się faktem. Sprzedaż udziałów RCZ-u tej właśnie spółce to strzał w dziesiątkę. Dla lubińskiego szpitala będzie to skok cywilizacyjny – mówi Damian Stawikowski, wicestarosta lubiński. Wrocławska spółka zagwarantowała, że w ciągu 7 lat zainwestuje w placówkę ponad 15 milionów złotych. Wszystkie pieniądze mają być przeznaczone na inwestycje, w tym zakup nowoczesnego sprzętu.

– Naszym celem było nie pozbycie się szpitala, ale znalezienie takiego inwestora, który pchnie go o kilka poziomów wyżej- mówi Damian Stawikowski, wicestarosta lubiński.

Nowy właściciel RCZ-u zobowiązał się ponadto,że przez 15 miesięcy nie zmienią się warunki zatrudnienia i płacy personelu, a dotychczasowa działalność lecznicza będzie prowadzona w co najmniej takiej samej formie przez 25 lat. Dodatkowo EMC zobowiązał się do stworzenia Szpitalnego Oddziału Ratunkowego i nowej Izby przyjęć. Pieniądze ze sprzedaży udziałów wpłynęły już na konto starostwa.

– Pieniądze już zostały przekazane na konto, nie wiemy na razie na co konkretnie będą przeznaczone, na pewno będą wydane na cele powiatowe- mówi Adam Myrda, starosta lubiński. IMG_0768

Powiat będzie miał swojego przedstawiciela w radzie nadzorczej spółki – to także zagwarantowano w umowie.

– Sprzedaliśmy wszystkie udziały, ale nie oznacza to, że nie interesuje nas przyszłość RCZ- tu. Gdyby zależało nam tylko na pieniądzach, jedynym kryterium sprzedaży byłaby cena, a tak nie było – mówi wicestarosta Damian Stawikowski.

Instytut EMC S.A ma duże doświadczenie na polskim rynku usług medycznych. Zarządza 9 – cioma szpitalami i 16 –toma  przychodniami. Od 8 lat jest właścicielem trzech lubińskich przychodni Lubmed.

SZAT

Dodaj komentarz