LEGNICA. Powalczą na słowa

IMG_7784Aż 22 osoby, w tym dziewięć dorosłych, zgłosiło chęć uczestnictwa w legnickich, miejskich eliminacjach 59. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, które odbędą się w niedzielę 23 marca w teatralnej Caffe Modjeska. Początek rywalizacji w trzech turniejach o 11. Wstęp na konkursowe prezentacje jest otwarty dla publiczności. Wyniki będą znane około godz. 15.30.

Konkurs, którego organizatorem jest działające od ponad 100 lat Towarzystwo Kultury Teatralnej w Warszawie, odbędzie się w trzech turniejach: recytatorskim (12 uczestników), „wywiedzione ze słowa” (4), poezja śpiewana (6). W turnieju teatrów jednego aktora nikt się w tym roku nie zgłosił.

Większość uczestników to legniccy licealiści, ale zgłosiło się także dziewięć osób dorosłych. Jedna z nich wystąpi już po raz czwarty w legnickich eliminacjach. W repertuarze przeważają teksty Wisławy Szymborskiej i Agnieszki Osieckiej, ale są też utwory: Jeremiego Przybory i MarioVargas Llosy.

Prezentacje uczestników oceniać będzie jury, które tworzą legniccy aktorzy: Małgorzata Urbańska, Paweł Palcat i Mateusz Krzyk↑ – najmłodszy w tym gronie, ale jest jednym z najbardziej uhonorowanych nagrodami laureatów tego konkursu, łącznie z nagrodami na finałach ogólnopolskich. Tym razem po raz pierwszy zasiądzie po „drugiej stronie rampy”.

Ogólnopolski Konkurs Recytatorski ma kilkudziesięcioletnią tradycję, a jego laureatami było wielu znanych polskich aktorów. Finaliści w turnieju recytatorskim mają zaliczony 1. etap egzaminów do Akademii Teatralnej w Warszawie.

Źródło: Teatr w Legnicy

Dodaj komentarz