LEGNICA. Głogowskie skarby w Muzeum Miedzi

monety2Muzeum Miedzi zaprasza dziś o godz. 17 na otwarcie wystawy „Skarb z Głogowa”. Zostanie na niej zaprezentowana kolekcja monet odkrytych podczas prac ziemnych w 1987 r. Można będzie ją podziwiać do końca kwietnia. Do tej pory wystawa gościła w Gorzowie Wielkopolskim.

Skarb z Głogowa, odkryty przypadkowo przez dwóch robotników, zaliczany jest do największych tego typu znalezisk w Polsce i Europie. Składało się nań przeszło 20 tysięcy srebrnych z monet z XII i XIII wieku. W średniowieczu była to całkiem duża fortuna. Na wybicie tych monet zużyto przeszło siedem kilogramów srebra. W Legnicy zaprezentowane zostaną najciekawsze i najwartościowsze egzemplarze.

Ekspozycja ta już od kilku lat krąży po polskich muzeach, gdzie wzbudza wielkie zainteresowanie. Prezentowana była także na Litwie i w węgierskim Debreczynie, skąd we wrześniu zeszłego roku została przewieziona do Muzeum Lubuskiego w Gorzowie Wielkopolskim. Obecnie wraca na Dolny Śląsk – do Legnicy.

Głogowski skarb liczy ponad 20 tysięcy monet. Znaleziono je w 1987 roku na terenie ogrodów działkowych „Wenecja” na osiedlu Piastów Śląskich. Większość z nich pochodzi z XII wieku a najstarsze wybite zostały w XI wieku. Jest to jeden z największych numizmatycznych zbiorów nie tylko w Polsce, ale także w Europie.

Znajdują się w nim m.in. monety księcia śląskiego Bolesława I Wysokiego i księcia raciborsko-opolskiego Mieszka I Plątonogiego. Jest też egzemplarz z wizerunkiem Bolesława IV Kędzierzawego na tronie, trzymającego miecz na kolanach, a na rewersie widnieje wizerunek głowy świętego Wojciecha, zamkniętej w relikwiarzu.

UR, JOM/FOT. MUZEUM ARCHEOLOGICZNO-HISTORYCZNE W GŁOGOWIE

Dodaj komentarz