LEGNICA. 5 medali LKT (foto)

legniczanieXIX Mistrzostwa Świata w Taekwon-do przeszły do historii. W położonym nad włoskim Adriatykiem Jesolo wystartowało ponad 1000 zawodników z 53 reprezentacji narodowych. W tym gronie nie zabrakło również legniczan, którzy z Włoch przywieźli łącznie pięć medali.

To już ósme mistrzostwa Świata, z których zawodnicy Legnickiego Klubu Taekwon-do wracają z medalami. Pierwszy medal stał się udziałem Marzanny Stawarz (Pawlik), która 14 lat temu również we Włoszech debiutowała podczas XII Mistrzostw Świata Rimini 2001.

W tegorocznych mistrzostwach o największą niespodziankę postarała się również legniczanka debiutująca w światowym czempionacie Wioletta Miśkiewicz, która jako jedyna Polka sięgnęła po dwa medale w turnieju indywidualnym. Wioletta, która na co dzień pracuje w wydziale dochodzeniowo-śledczym legnickiej policji w Jesolo została dwukrotną Wicemistrzynią Świata
w walkach w kat. pow. 75 kg oraz w testach siły (28 zawodniczek).

Trzy medale w turnieju drużynowym wywalczył Maciek Żuk, dwa srebrne w układach drużynowych oraz w technikach specjalnych oraz brązowy w testach siły. W starcie indywidualnym Maciek uplasował się na piątym miejscu w konkurencji układów. W mistrzostwach swój debiut zaliczył również trzeci z zawodników Legnickiego Klubu Taekwon-do Karol Forgiel, który swój start zakończył na pierwszej rundzie.

W klasyfikacji medalowej Reprezentacja Polski uplasował się na trzecim miejscu. Bezkonkurencyjna okazała się kadra Nowej Zelandii. Męska część polskiej drużyny, której opiekunem jest legnicki szkoleniowiec Łukasz Stawarz w Jesolo spisała się bardzo dobrze. Panowie wywalczyli łącznie 21 medali, 10 seniorzy i 11 juniorzy. Szczególnie kadra polski juniorów zaprezentowała się w mistrzostwach znakomicie. Najlepszym zawodnikiem został Jakub Gadzała (Lewart Lubartów), a drużyna juniorów wywalczyła tytuł najlepszej ekipy w turnieju drużynowym.

Po jedenastu latach przerwy młodzi Polacy sięgnęli po tytuł Drużynowych Mistrzów Świata w walkach a pierwszy raz w historii po tytuł Drużynowych Mistrzów Świata w układach. Dzięki tym sukcesom to właśnie do Legnicy powędrował puchar dla najlepszej juniorskiej drużyny.