Koronawirus pogrąża rynki finansowe

Koronawirus nie oszczędza również rynków finansowych, gdzie od kilkunastu dni trwa globalna panika. Inwestorzy pod wpływem ogłoszenia pandemii masowo pozbywają się akcji. Miniony tydzień okazał się najgorszym w ponad 25-letniej historii Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. 

Ostatnich kilka dni dostarczyło nam historycznych przeżyć. Jak informują portale finansowe, w czwartek WIG20 zanotował najgorszą sesję w swojej historii. Tylko tego dnia polski indeks spadł aż o 13,3 proc. Ogólnie była to najgorsza sesja w dziejach całej GPW.

Wśród największych spółek, notowanych na warszawskiej giełdzie ponad 20-proc. spadek zanotowało CCC. Po 15-16 proc. traciły takie spółki jak Alior Bank, Pekao czy PGE. KHGM tracił prawie 13 proc., a PKO BP ponad 10,5 proc.

Spośród spółek z udziałem Skarbu Państwa wchodzących do WIG20 najmniej spadały notowania akcji PKN Orlen (o niecałe 6 proc.) i Lotos (o prawie 8 proc.).

Podobnie było na całym Starym Kontynencie oraz za oceanem. Na nowojorskiej Wall Street mieliśmy do czynienia z potężną wyprzedażą akcji i najgorszą sesję od „czarnego poniedziałku” 1987 roku. Zdaniem ekspertów największy wpływ na czwartkowe rekordowe spadki miało orędzie prezydenta USA Donalda Trumpa, w którym poinformował, że w walce z szerzącą się pandemią koronawirusa podjął decyzję o zawieszeniu połączeń z Europy do Stanów Zjednoczonych.

Związana z epidemią  giełdowa panika odbija się również na majątku najbogatszych Polaków. Z analizy portalu Bankier.pl wynika, że najbardziej dotknęło to Zygmunta Solorza-Żaka oraz założycieli CD Projektu, których wartość portfela akcji z GPW w ciągu ostatnich trzech tygodni stopniała odpowiednio o 1,81  i 1,57 miliarda złotych. Na czwartej pozycji w tym czarnym zestawieniu znalazł się natomiast Dariusz Miłek. Akcje twórcy obuwniczego potentata z Polkowic zmalały w tym czasie o 0,38 mld zł.

Jeszcze większe spadki przeżywa rynek kryptowalut. Wartość najpopularniejszej z nich, czyli bitcoina, w ostatnich dniach spadła o ponad 40 procent.

Fot. Pixabay

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..