KGHM w jednej drużynie z Azotami

Fot. materiały prasowe KGHM

Polska Miedź i Grupa Azoty będą prowadzić wspólne prace badawczo-rozwojowe. Prezesi obu firm podpisali w tej sprawie list intencyjny podczas Kongresu 590 – zorganizowanego w Rzeszowie dwudniowego forum promującego polską gospodarkę. 

KGHM i Azoty zamierzają rozwijać technologie przetwórstwa surowców mineralnych metodami fizycznymi, chemicznymi i termicznymi.

– Jesteśmy jedynym w Europie producent renu i nadrenianu z własnych zasobów. Znajdujemy się także w czołówce globalnych producentów miedzi i srebra. Jesteśmy zainteresowani szerokimi możliwościami zastosowania naszych produktów. Stale poszukujemy nowych rozwiązań, które będą mogły zostać wykorzystane w ciągu technologicznym Polskiej Miedzi. Zarówno przemysł górniczo-hutniczy, jak i chemiczny uzupełniają się wzajemnie. Liczę na to, że nasza współpraca pozwoli optymalnie wykorzystać potencjał ważnych dla gospodarki kraju spółek giełdowych z udziałem Skarbu Państwa  – mówi Radosław Domagalski-Łabędzki, prezes KGHM.

Współpraca obejmie między innymi obszary wytwarzania katalizatorów z udziałem renu, którego dodatek wzmocni działanie katalizatora, a tym samym polepszy parametry prowadzonych procesów, zastosowania litu w materiałach katodowych czy testowania metod fizykochemicznych wzbogacania surowców mineralnych.

Wspólne działania obejmą także weryfikację parametrów makroekonomicznych możliwości zagospodarowania złóż magnezytu oraz testowanie środków przeciwpylnych i antyzbrylaczy o wysokiej biodegradowalności w należącym do KGHM Obiekcie Unieszkodliwiania Odpadów Wydobywczych „Żelazny Most”. Grupa Azoty należy do ścisłego grona grup kapitałowych działających w branży nawozowo-chemicznej, zajmując drugą pozycję w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych na scenie europejskiej.

źródło: KGHM

Dodaj komentarz