KGHM. Odchudzają górników

fit 1Ćwiczenia gimnastyczne, trening fitness lub zajęcia sportowo-rekreacyjne, wszystko indywidualnie dostosowane do pracownika, do tego w razie potrzeby – porady dietetyka. KGHM prowadzi pilotażowy program ochrony zdrowia pracowników, który ma na celu przede wszystkim poprawić kondycję fizyczną górników.

Praca w kopalni nigdy nie należała do najlżejszych, jednak od kiedy KGHM sięga coraz głębszych pokładów miedzi, a górnicy muszą fedrować w coraz trudniejszych warunkach, ich schorzenia czy dolegliwości, które na powierzchni nie odcisnęłyby większego piętna, mogą mocno zagrozić ich życiu podczas pracy pod ziemią.

Wydawałoby się, że sam fakt wykonywania fizycznej pracy pod ziemią, w wysokiej temperaturze wpływa na dobrą kondycję fizyczną górników. Jednak coraz częściej zdarza się, że pracownicy KGHM cierpią na takie dolegliwości jak otyłość, cukrzyca czy nadciśnienie.

fit 2Polska Miedź wprowadziła program pilotażowy „Bądź zdrowy z wyboru”. Ma on za zadanie dbać o kondycję fizyczną, zapobiegać otyłości, cukrzycy, nadciśnieniu i chorobom serca wśród górników. Wszystko zaczyna się od wizyty w gabinecie lekarza medycyny pracy. Jeśli okaże się, że któryś z parametrów zdrowotnych uległ niepokojącej zmianie, pracownik otrzymuje skierowanie na ćwiczenia, treningi, czy zajęcia sportowe oraz, jeśli jest taka potrzeba, także na wizytę u dietetyka.

W trwający obecnie program pilotażowy zaangażowało się stu pracowników. Udział jest dobrowolny. Wszystkie zajęcia, porady specjalistów są prowadzone na koszt pracodawcy. Pracownicy objęci programem, którzy do tej pory obawiali się badań okresowych ze względu na kiepskie wyniki i stan zdrowia, teraz chętniej zgłaszają się do lekarza.

DRM

Dodaj komentarz