KGHM. NIK sprawdzi miedziowy podatek

zubowskiWniosek do Najwyższej Izby Kontroli o zbadanie skutków wprowadzenia podatku od wydobycia niektórych kopalin złożyli posłowie PiS, Adam Lipiński i Wojciech Zubowski. Parlamentarzyści wspierają się wynikami analizy wykonanej przez Instytut Sobieskiego, które potwierdziły ich obawy o przyszłość KGHM jak i Zagłębia Miedziowego.

Lipiński 2– Analiza na temat podatku od wydobycia niektórych kopalin, a także przedstawiona przez rząd na ten temat informacja były przedmiotem badań Instytutu Sobieskiego. Z wielokrotnie już wcześniej zgłaszanymi przez posłów PiS obawami zgodzili się teraz eksperci. Danina, wynosząca ponad 5 milionów zł dziennie, wpływa niszcząco na spółkę i stawia pod bardzo dużym znakiem zapytania dalsze jej funkcjonowanie w LGOM-ie – informuje poseł Wojciech Zubowski.- Podatki wpłacane do budżetu państwa przez KGHM się podwoiły, a spółka i poszczególne jej fragmenty obniżyły swoją rentowność. Wszystko to dzieje się w czasie, gdy koncern przeprowadza wielką inwestycje w Ameryce Południowej – dodaje.

Posłowie PiS postanowili zatem złożyć wniosek do Najwyższej Izby Kontroli, by ta również przyjrzała się skutkom nałożenia na KGHM miedziowego podatku.

– Mamy nadzieję, że mimo tego, że obecnie szefem NIK-u jest były poseł PO, który wcześniej głosował za wprowadzeniem podatku, zostanie wszczęta kontrola, która w należyty sposób zbada efekty działania tej daniny – mówi poseł Zubowski.

DRM/ FOT. ARCHIWUM

 

Dodaj komentarz

*

code