Katedralne organy i suki

Takie rzeczy zdarzają się tylko na Legnickich Wieczorach Organowych. Podczas najbliższego koncertu z tego cyklu w legnickiej katedrze zagra Zespół Instrumentów Orientalnych „Reborn”.

„Reborn” stworzyła Maria Pomianowska – doktor habilitowana sztuk muzycznych, profesor Akademii Muzycznej w Krakowie, multiinstrumentalistka, kompozytorka i pedagog. 20 lat temu podjęła się nie lada wyzwania: rekonstrukcji sposobu gry na zapomnianych staropolskich fidelach kolanowych: suce biłgorajskiej, suce mieleckiej i fideli płockiej. Udało się i  dziś Pomianowska jest światowej klasy autorytetem w tej dziedzinie, a założony przez nią zespół  propaguje dźwięki staropolskich suk i fideli. W składzie „Reborn” znajdują się artystki znane m.in. z musicalu „Metro” czy współpracy z Kayah.

– Program koncertu w Legnicy to moje muzyczne kartki z podróży. 30 lat podróżowania po wszystkich kontynentach uświadomiło mi, że proste staropolskie instrumenty potrafią rozmawiać we wszystkich językach Świata. Posłuchajcie ich odrodzonego dźwięku. Alfabetu XXI wieku – zaprasza na koncert Maria Pomianowska.

Tego wieczoru za zabytkowymi, katedralnymi organami zasiądzie Dariusz Bąkowski-Kois, ceniony w świecie organista, kierownik Katedry Organów Akademii Muzycznej w Krakowie.

To niecodzienne wydarzenie muzyczne odbędzie się 4 września, o godz. 19.15. Wstęp wolny.

źródło: materiały prasowe

Dodaj komentarz