Opublikowany: czw, Cze 6th, 2019

Japońskie święto

Fot. archiwum

Muzeum Miedzi zaprasza na koncert pt. „Japońskie święto“. W setną rocznicę nawiązania przez Polskę i Japonię stosunków dyplomatycznych do Legnicy przyjadą muzycy z Kraju Kwitnącej Wiśni, którzy zaprezentują utwory ich rodzimych kompozytorów. 

Od kilkunastu lat legnickie muzeum promuje sztukę i kulturę Japonii, współpracując przy tym z Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie. Tak powstały wystawy sztuki japońskiej, obejmującej drzeworyty i kimona, a także ekspozycje prezentujące twórczość polskich malarzy, którzy ulegli wschodnim wpływom: Wojciecha Weissa, Juliana Fałata czy Jana Stanisławskiego.

Kultura Japonii była też głównym motywem ubiegłorocznej Nocy Muzealnej w Legnicy.

– Główny punkt programu stanowił koncert naszych przyjaciół z Japonii w Sali Królewskiej Akademii Rycerskiej w Legnicy. Muzycy ubrani w tradycyjne kimona, wykonali japońskie pieśni, jak i swoje interpretacje europejskich standardów oraz znane utwory muzyki klasycznej. Tamtego wieczoru sala wypełniona była po brzegi. Prawdziwy show stworzył Yuhei Yamanaka, wcielając się w wojownika Ninja i przejmująco grając na skrzypcach. Artyści tak poruszyli serca legnickiej publiczności, że owacjom nie było końca. Dlatego postanowiliśmy zaprosić ich jeszcze raz w tym roku – opowiada Katarzyna Kotlińska z Muzeum Miedzi w Legnicy.

Z repertuarem japońskim i europejskim wystąpią:

  • Yuhei Yamanaka – skrzypce
  • Yuka Fujinami – fortepian
  • Pierre Ono – shamisen

Muzycy wykonają 20 utworów, m.in. utwory kompozytorów japońskich, a także aranżacje dzieł Fryderyka Chopina, Beli Bartóka, Henryka Wieniawskiego i Niccolo Paganiniego.

Koncert odbędzie się w sobotę, 8 czerwca o godz. 18.00 w Sali Królewskiej Akademii Rycerskiej w Legnicy. Wstęp na niego jest otwarty, a bezpłatne wejściówki można pobierać w kasie Muzeum Miedzi.

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

code


..