Horyzontalna elektrotinta

W Muzeum Miedzi w Legnicy można oglądać wystawę grafik Remigiusza Dobrowolskiego, które powstały w oryginalnej technice, bazującej na miedzi i elektrycznym przewodniku.

Ekspozycja nosi tytuł „Elektrotinty” i prezentuje prace wykonane przez Dobrowolskiego w liczącej pół wieku technice tworzenia grafiki z miedzianej matrycy, na której „rysunek” powstaje dzięki elektrolitycznemu trawieniu płyty. Nazwana została przez jej twórcę Stanisława Rzepę elektrotintą i uzupełniła paletę starszych technik, w których wykorzystywana jest matryca w postaci miedzianej płyty: miedziorytu, akwaforty, akwatinty.

Remigiusz Dobrowolski poznał technikę elektrotinty dzięki lekturze „Podręcznika metod grafiki artystycznej” Romana Artymowskiego z 1975 r. Udoskonalił i nieco uprościł tę metodę artystyczną. W jego atelier miedziane płyty nie są zawieszane w kuwecie; jedna leży na dnie, a druga równolegle nad nią, ułożona na ceramicznych, szklanych lub plastikowych wspornikach i tylko licem zanurzona w elektrolicie. Taki sposób tworzenia grafiki artysta nazwał elektrotintą horyzontalną.

Na legnickiej wystawie można będzie obejrzeć zarówno miedziane eksperymenty Dobrowolskiego, jak i jego malarskie prace, również wykonane niekonwencjonalnymi technikami.

Dodaj komentarz