Gorączka przed e-ZLA

Już tylko tydzień pozostał lekarzom na przygotowanie się do elektronicznych zwolnień lekarskich. W naszym regionie w ten sposób wystawiane jest niespełna 60 proc. zaświadczeń. Żeby pomóc medykom w przestawieniu się na e-ZLA, Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchamia specjalną infolinię.

Elektroniczne zwolnienia staną się jedyną formą poświadczania choroby pracownika już w najbliższą sobotę, 1 grudnia. Tego dnia w całym kraju ZUS organizuje „białą sobotę” – we wszystkich jego placówkach konsultanci będą czekać na lekarzy, asystentów medycznych i pracodawców.

– Na Dolnym Śląsku w każdym tygodniu ponad 30 tysięcy elektronicznych zwolnień trafia na komputery, co stanowi prawie 60 proc. wszystkich zwolnień. Wciąż jednak jest grupa lekarzy, którzy nie zostali jeszcze przeszkoleni i nie wiedzą, jak zwolnienie poprzez Internet wystawić – mówi Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Lekarze będą mogli tego dnia założyć swój profil na elektronicznej platformie ZUS, uzyskać klucz do podpisywania e-ZLA i potrenować wystawianie e-zwolnień. Na tych, którzy nie zdążą dotrzeć w sobotę do oddziałów ZUS, pracownicy ZUS będą czekać w Centrum Obsługi Telefonicznej – w sobotę i niedzielę, od godz. 8 do 21. Tego dnia pod numerem 22 560 16 00 przyjmowane będą rozmowy dotyczące wyłącznie spraw związanych z e-zwolnieniami.

Pracownicy ZUS będą czekać na telefony także od 3 grudnia, w godzinach od 6 do 22. Oprócz pracowników służby zdrowia i przedsiębiorców z infolinii mogą skorzystać również sami pacjenci

– Do naszych specjalistów mogą także telefonować pacjenci, którzy muszą wysłać do ZUS wniosek o wypłatę zasiłku chorobowego albo po prostu chcą mieć wgląd w obieg swoich dokumentów w ZUS – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis. – Część pacjentów, którym lekarz wystawi zwolnienie w sieci, musi niestety sama złożyć wniosek o wypłatę, ponieważ na przykład w przypadku przedsiębiorcy lub osoby, której wygasła umowa o pracę, ZUS nie wie, że nadal podlega ona ubezpieczeniu i należy jej się kontynuacja zasiłku.

ZUS przypomina też, że szkolenia dla swoich lekarzy mogą realizować same placówki medyczne. W legnickim oddziale informacje na ten temat można uzyskać pod nr. tel. 76 876 40 99.

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..