Emerytura tylko na konto

Prawie trzy czwarte emerytów otrzymuje swoje świadczenie na konto – wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Pod tym względem zwyczaje polskich seniorów w ciągu ostatnich dziesięciu lat uległy dużej zmianie – wówczas z takiej możliwości korzystał zaledwie co drugi emeryt. ZUS stara się przekonać świadczeniobiorców, by emerytury pobierali wyłącznie w formie bezgotówkowej.

Analizy Narodowego Banku Polskiego wykazują, że starsze pokolenia Polaków niechętnie korzystają z bankowości – konto ma zaledwie 57 proc. osób w wieku powyżej 59 lat. Emeryci pobierający świadczenia z ZUS stanowią dużą część tej grupy. Zakład wypłaca na konta bankowe aż 73 proc. emerytur.

– Emeryci polubili bankowe konta, bo to przecież bardzo wygodne. Gdy pieniądze płyną do banku a nie na pocztę, nie tylko nie trzeba dyżurować w domu czekając na listonosza, ale i nie trzeba się martwić, kto odbierze pieniądze, gdy emeryt na przykład wyjeżdża do sanatorium– mówi Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – I co bardzo ważne, przychodzące na konto pieniądze są bezpieczne i zawsze na czas, a niekiedy nawet dzień wcześniej, gdyż ZUS nigdy nie spóźnia się z przelewami – zapewnia.

Od kilku lat liczba świadczeń wypłacanych przez ZUS na rachunki bankowe rośnie. Jeszcze w 2005 r. było ich nieco ponad 40 proc., trzy lata później – połowa. Świadczenie w formie bezgotówkowej najczęściej pobierają mieszkańcy północnej i północno-zachodniej Polski. Najgorzej pod tym względem sytuacja wygląda w rejonie Radomia, Tarnowa i Nowego Sącza, gdzie nieco ponad połowa emerytów nadal wybiera gotówkę.

– Gotówkę wybierają przede wszystkim mieszkańcy małych miasteczek i wsi, gdyż mają trudniejszy dostęp do bankomatów niż mieszkańcy wielkich miast. Niektóre osoby nie zakładają konta, bo wizyta listonosza jest dla nich pewną formą comiesięcznej rozrywki – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis.

ZUS podejmuje współpracę z bankami, by wspólnymi siłami zachęcać seniorów do korzystania z kont. Oprócz przeciwdziałania cyfrowemu wykluczeniu starszych Polaków Zakład ma w tym także wymierny interes: przelewy na konta to mniejsze koszty obsługi świadczeń. Wypłaty emerytur i rent w formie gotówki kosztują ZUS około 240 mln złotych, natomiast za przelewy na konta Zakład nie płaci nic.

źródło: materiały prasowe

Dodaj komentarz