E-PIT-y są już gotowe!

Do tej pory do lubińskiego Urzędu Skarbowego wpłynęło już około 5 tysięcy deklaracji PIT-37. W tym roku będzie znacznie prościej i szybciej rozliczyć się z fiskusem, bo to urzędy skarbowe przygotowały i udostępniły dla nas zeznania podatkowe. – Do końca stycznia płatnicy przysłali do nas PIT-11 i na ich podstawie zostały wygenerowane w systemie zeznania PIT-37 i PIT-38, bo tylko ich dwóch e-PIT w tym roku będzie dotyczył. Natomiast PIT-36, czyli działalność gospodarcza, to są plany na rok następny – wyjaśnia Dorota Fedczyszyn, naczelnik Urzędu Skarbowego w Lubinie.

Usługa Twój e-PIT została uruchomiona w ostatni piątek, 15 lutego. Pierwszego dnia zainteresowanie było tak duże, że system nie wytrzymał. Ale jak mówi naczelnik lubińskiej skarbówki, dziś już wszystko działa sprawnie.

Usługa przeznaczona jest na razie dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Żeby z niej skorzystać, wystarczy wejść na stronę internetową podatki.gov.pl i znaleźć zakładkę „e-PIT”.

Dorota Fedczyszyn

– Trzeba wprowadzić swój PESEL, a także przychód z roku 2017 i przychód z PIT-11 z roku 2018. Wtedy zobaczymy wszystkie wygenerowane dla nas dane. Możemy to zeznanie zaakceptować albo zmienić, na przykład jeśli chcemy się rozliczyć z małżonkiem czy jesteśmy osobą samotnie wychowującą dzieci. Możemy też takie zeznanie odrzucić, bo na przykład mamy jeszcze dochody z działalności gospodarczej. Wtedy będziemy składać PIT-36 – wylicza naczelnik Urzędu Skarbowego w Lubinie Dorota Fedczyszyn.

Mamy też jeszcze jedną możliwość: możemy nic nie robić. W takim przypadku nasz e-PIT zostanie automatycznie zaakceptowany 30 kwietnia.

Przygotowaną przez urząd deklarację można edytować. Jeśli więc chcemy na przykład przekazać komuś jeden procent naszego podatku, zrobimy to bez problemu.

– Podatnikom, którzy w 2017 roku wprowadzili już odliczenie z tytułu organizacji pożytku publicznego, system podpowie tę organizację. Gdybyśmy chcieli przeznaczyć jeden procent na inną organizację, możemy to zmienić. Tak samo wygląda to w przypadku ulgi na dzieci. Jeżeli w 2017 skorzystaliśmy z takiej ulgi, to system podpowiada już kwotę – dodaje szefowa lubińskiej skarbówki.

Co ważne, każdy, kto rozliczy się poprzez usługę e-PIT, otrzyma zwrot nadpłaty podatku w ciągu 45 dni, a nie jak to było wcześniej, trzech miesięcy.

– Dotyczy to także zeznań złożonych drogą elektroniczną – dodaje naczelnik Fedczyszyn, przyznając, że urzędnicy nie czekają i robią to jak najszybciej, zazwyczaj w ciągu 10 dni.

W przypadku zeznań złożonych drogą tradycyjną, papierowych, na zwrot nadpłaconego podatku fiskus nadal ma trzy miesiące. Tutaj nic się nie zmienia.

eżeli zaś z zeznania wynika, że mamy kwotę do zapłaty, urząd skarbowy do końca maja prześle nam informację. Podatnik będzie miał wtedy 7 dni na zapłatę, czy to w kasie, czy przelewem.

Jak podaje Ministerstwo Finansów, Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała 23 mln PIT-37 i 250 tys. PIT-38.

źródło: Lubin.pl; fot. Marta Czachórska

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

code


..