Opublikowany: śr, Wrz 4th, 2019

DKMS na meczu z Metalurgiem

Pierwszy mecz nowego sezonu w hali Regionalnego Centrum Sportowego będzie wyjątkowy. Nie tylko ze względu na to, że zaczynamy z wysokiego C, czyli od europejskich pucharów. Podczas sobotniego spotkania Pucharu EHF z Metalurgiem Skopje będą z nami wolontariusze DKMS.

To kolejna akcja w ramach #RęcznaDlaZuzi, która ma na celu zbieranie funduszy na leczenie młodej szczypiornistki, fanki Kingi Grzyb. To właśnie skrzydłowa Metraco Zagłębia Lubin zainicjowała całą akcję, dzięki której już od dłuższego czasu można licytować gadżety i koszulki klubów PGNiG Superligi oraz silnych europejskich zespołów – Zawsze chętnie pomagam, bo wiem, że trzeba sobie pomagać. Z Zuzią znamy się osobiście i kiedy tylko dowiedziałam się o jej chorobie od razu zaczęłam działać. Pomagają nam dosłownie wszyscy ludzie, związani ze środowiskiem piłki ręcznej i nie tylko. Cieszę się, że nasza akcja nabiera tempa – mówi Kinga Grzyb.

To właśnie meczową koszulkę skrzydłowej Metraco Zagłębia Lubin można będzie wylicytować podczas sobotniego meczu z Metalurgiem Skopje w hali Regionalnego Centrum Sportowego (początek o godzinie 18:00).

Podczas pierwszego meczu pierwszej rundy Pucharu EHF w hali obecni będą także wolontariusze DKMS, dzięki czemu można będzie dołączyć do potencjalnych dawców szpiku, zarejestrowanych w polskich bazach.

Polacy stanowią silną grupę ponad 4% wszystkich zarejestrowanych. To doskonale ilustruje jak bardzo w ostatnich latach zwiększyła się świadomość i wiedza na temat dawstwa szpiku i komórek macierzystych.

Terminy meczów to 7 i 8 września (godz. 18 i 17).

Bilety:
http://ticketik.pl/#!/Wydarzenie/1561
http://ticketik.pl/#!/Wydarzenie/1566

Jak zostać dawcą?

1 Sprawdź, czy możesz zostać dawcą

Podjęcie świadomej i dobrze przemyślanej decyzji o dołączeniu do bazy potencjalnych Dawców szpiku to już połowa sukcesu, jednak aby to zrobić, należy spełnić pewne kryteria. Dawcą komórek macierzystych z krwi lub szpiku może zostać każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, ważący powyżej 50 kg.

2 Zarejestruj się

Proces rejestracji nie jest skomplikowany. Trzeba wejść na www.dkms.pl i wypełnić formularz rejestracyjny. W ciągu 2 dni od wypełnienia zgłoszenia, otrzymasz pakiet rejestracyjny zawierający pałeczki do poboru wymazu z jamy ustnej oraz formularz do wypełnienia. Pałeczki (koniecznie dwie) wraz z poprawnie wypełnioną deklaracją, przesyłasz pocztą na adres fundacji. Koszt rejestracji, przesyłki i przeprowadzenie badania zgodności antygenowej HLA potencjalnych dawców jest w całości pokrywany przez Fundację DKMS.

3 Twój bliźniak genetyczny potrzebuje pomocy

Według statystyk Fundacji DKMS, w ciągu 10 lat od rejestracji, maksymalnie 5 na 100 zarejestrowanym osób zostaje rzeczywistym Dawcą. Proces poprzedzający oddanie szpiku składa się z trzech etapów. Na początku, zarejestrowana osoba otrzymuje telefon z Fundacji z informacją o bliźniaku genetycznym, który potrzebuje pomocy. Gdy dawca może i wyrazi chęć podzielenia się cząstką siebie, umawiany jest do najbliższej przychodni aby oddać próbki krwi, co umożliwi ostateczne potwierdzenie zgodności genetycznej bliźniaków. Etapem, bezpośrednio poprzedzającym oddanie szpiku są kompleksowe badania, wykluczające wszelkie zagrożenia. Dopełnienie wszelkich formalności, dotyczących badań oraz zwolnienia z pracy lub szkoły, odbywa się we wsparciu Fundacji DKMS.

4 Czas na pobranie komórek macierzystych

Jeżeli w wyniku przeprowadzonych badań, Dawca kwalifikuje się do pobrania, może być ono wykonane na dwa różne sposoby. W 80% przypadków jest to pobranie krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi obwodowej. Wcześniej Dawca przez 4 dni przyjmuje czynnik wzrostu, aby zwiększyć ilość komórek we krwi. Następnie komórki są pobierane poprzez dojścia dożylne, zakładane na ramionach. Krew przepływa z jednego ramienia poprzez tzw. separator komórek i wraca drugim wejściem do organizmu Dawcy. Całość zabiegu trwa około 4 godziny i nie wymaga hospitalizacji.

Kolejną metodą jest pobrane szpiku kostnego z talerza kości biodrowej. Zabieg trwa jedynie godzinę, odbywa się w znieczuleniu ogólnym, dlatego Dawca podlega hospitalizacji od 2 do 3 dni.

W ciągu 48 godzin od pobrania komórek macierzystych, odbywa się przeszczepienie, czyli transfer komórek od Dawcy do Biorcy, które w ramach tzw. „zadomowienia” przenoszone są przez krew w organizmie i samodzielnie umieszczają się w przestrzeni szpiku kostnego Pacjenta.

Czas rekonwalescencji Dawcy po każdym z opisanych zabiegów trwa przeważnie do 5 dni, a szpik ulega całkowitej regeneracji już po około 2-3 tygodniach

5 Misja wykonana – podarowałeś szansę na życie!

Każdemu Dawcy, w zależności od liczby pobrań, przysługuje odznaka „Dawcy Przeszczepu” lub „Zasłużonego Dawcy Przeszczepu”, z którymi wiążą się pewne uprawnienia. Jednak nie to jest w tym wszystkim najważniejsze. Podarowanie szansy na życie jest dobrem samym w sobie, a osoby, które miały okazję przeżyć to na „własnej skórze” mówią o poczuciu ogromnej radości, satysfakcji lub nawet spełnienia. Warto więc poświęcić te kilka minut na rejestrację, bo może na lepsze zmienić życie więcej niż jednej osoby. A przecież nie było tak trudno, prawda?

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

code


..