30 dni na PIT

Urzędy skarbowe czekają już na osoby, które chcą skorzystać z ułatwień, jakie fiskus przygotował dla nich w związku ze zbliżającym się terminem rocznego rozliczenia podatkowego.

Pierwszą z propozycji rozliczenia PIT-37 lub PIT-38 za rok 2017 jest wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe PFR (ang. pre-filled tax return). Skorzystanie z tego rozwiązania znacznie zmniejsza ryzyko popełnienia błędu przy samodzielnym składaniu deklaracji podatkowej.

Może to być:

PIT-37 – dla przychodów uzyskanych z zatrudnienia,
PIT-38 – dla przychodów z kapitałów pieniężnych (np. ze zbycia akcji).

PFR jest przygotowany wyłącznie na podstawie informacji otrzymanych od płatników (np. w PIT-11 z zakładu pracy) oraz od ZUS i KRUS.  Można go uzupełnić o ulgi i odliczenia, dane organizacji, której chcemy przekazać 1% swojego podatku, dodatkowe przychody oraz koszty uzyskania przychodów.

We wstępnym zeznaniu to urząd skarbowy wpisuje przychody, koszty uzyskania przychodów i składki na ubezpieczenia, wykazane w informacjach złożonych przez pracodawcę. Szybciej można otrzymać też zwrot nadpłaconego podatku.

Ze wstępnie wypełnionego PIT za 2017 r. można skorzystać na Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansów do 30 kwietnia 2018 r.

Oprócz tego podatnicy mogą też poprosić o pomoc w sporządzeniu deklaracji PIT pracowników urzędu skarbowego. Wystarczy złożyć wniosek o sporządzenie zeznania PIT-WZ – za pośrednictwem Portalu Podatkowego, bankowości elektronicznej lub systemu e-Deklaracje.

PIT-WZ można składać do 16 kwietnia 2018 r. Urząd skarbowy w ciągu pięciu dni roboczych e-mailem poinformuje o sporządzeniu zeznania (na adres wskazany we wniosku). Po otrzymaniu propozycji zeznania można je odrzucić lub zaakceptować. Jeśli nie zrobi się nic do 30 kwietnia 2018 r., będzie to oznaczać złożenie deklaracji.

Dodaj komentarz

*

code