Zagrożenia na sklepowym parkingu

W ostatnim czasie głogowscy policjanci odnotowali dwa potrącenia pieszych na parkingach sklepowych. Poruszanie się po takim parkingu nie dla każdego jest proste, zwłaszcza gdy jest zatłoczony. Szukając wolnego miejsca, kierowcy często nieświadomie powodują spore zagrożenia.

Parking nie ma statusu drogi publicznej. W związku z tym przepisy o ruchu drogowym obowiązują tylko w określonych wypadkach.

– Przy supermarkecie czy centrum handlowym zazwyczaj obowiązują zasady ruchu ustalone regułami i znakami zarządcy – informuje Bogdan Kaleta z głogowskiej policji.

Na parkingach pojazdy, jak i piesi, muszą poruszać się po wspólnej powierzchni. W takich miejscach piesi mają pierwszeństwo przed pojazdami.

– Prawo o ruchu drogowym jest w tym miejscu jednoznaczne. Kierujący powinni poruszać się powoli tak, aby zapewnić bezpieczeństwo i komfort poruszania się pieszym – wyjaśnia oficer prasowy.

Szczególnie niebezpieczny jest manewr cofania. Wtedy najczęściej dochodzi do potracenia pieszego lub kolizji z innym pojazdem.

– Pamiętajmy o obowiązku zachowania szczególnej ostrożności jaki ciąży na kierowcy w takim przypadku. Przed podjęciem jakichkolwiek manewrów na parkingach należy dokładnie sprawdzić, czy nikt nie przechodzi obok auta. Należy  „mieć oczy dookoła głowy” i uważać szczególnie na osoby starsze, które nie poruszają się tak sprawnie – dodaje Kaleta.

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..