Wyjątkowa wystawa w MAH

„Dialog o losie i duszy” – taki tytuł nosi wystawa prezentowana do 15 lipca w Muzeum Archeologiczno – Historycznym w Głogowie. Jej bohaterem jest Stanisław Vincenz, etnograf, eseista, filozof, znawca kultury Huculszczyzny oraz sztuki i myśli starożytnej Grecji.

– Stanisław Vincenz jest autorem wielu dzieł, z których najważniejszy jest epicki cykl „Na wysokiej połoninie” – informuje Maciej Iżycki, rzecznik głogowskiego muzem. – Studiował w Wiedniu, brał udział w I wojnie światowej i wojnie polsko-bolszewickiej. W dwudziestoleciu był aktywnym twórcą kultury i działaczem publicznym. W 1939 roku kilka miesięcy spędził w więzieniu NKWD. Wiosną 1940 roku przedostał się nielegalnie na Węgry, skąd w 1945 wyjechał do Francji. Związany był z paryską „Kulturą” niemal od początku jej istnienia. Ostatnie lata życia spędził w Lozannie.
Autorem wystawy jest Jan A. Choroszy, pracownik Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, autor monografii „Huculszczyzna w literaturze polskiej” i studiów poświęconych Vincenzowi.

Wystawa prezentuje najważniejsze etapy biografii Vinceza oraz główne wątki jego twórczości.

– Jej narracja łączy fakty, fotografie, wspomnienia, opinie oraz fragmenty tekstów – dodaje Maciej Iżycki.

Przy opracowaniu ekspozycji wykorzystano dokumenty i materiały ikonograficzne z archiwów rodzinnych Vincenzów i Marbachów, spuścizny Lidia Ciprianiego oraz zbiorów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, Muzeum Etnograficznego w Krakowie, Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Muzeum Polskiego w Rapperswilu, Stowarzyszenia Instytut Literacki Kultura w Le -le-Roi i Biblioteki Polskiej w Londynie. Wystawę „Dialog o losie i duszy” można oglądać w Muzeum Archeologiczno – Historycznym w Głogowie do 15 lipca.
Organizatorem wystawy są Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego i odział IPN we Wrocławiu.

Dodaj komentarz